Centrum biznesu w centrum kraju

opublikowano: 23-02-2017, 22:00

Ranking „PB”: Położenie Łódzkiego w środku Polski, na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych, świetnie wykorzystują Gazele Biznesu z tego regionu

Na zalety miejsca, gdzie mają siedziby, zwracało uwagę wielu spośród 200 przedstawicieli firm z rankingu „Pulsu Biznesu”, którzy wzięli udział w gali zorganizowanej w łódzkim hotelu DoubleTree by Hilton.

Wyświetl galerię [1/6]

Krzysztof Jarczewski

Okolica bliższa i dalsza

Większość wyrobów pasmanteryjnych produkowanych przez firmę Kordus z Andrespola trafia na eksport.

— Pasmanteria to nie tylko dodatki krawieckie. Nasza firma produkuje m.in. materiał na samochodowe pasy bezpieczeństwa, a także produkty wykorzystywane do wytwarzania sprzętu medycznego i stosowane w przemyśle spożywczym. Większość trafia za granicę, bo krajowy rynek jest popsuty importem z Chin. Położenie w logistycznym sercu kraju bardzo nam pomaga w sprawnej ekspedycji wyrobów poza Polskę — mówił Łukasz Sakowski z firmy Kordus.

Lokalizacja siedziby właśnie w Łódzkiem okazała się bardzo korzystna także dla firmy Poldrip, projektującej i wykonującej instalacje nawodnieniowe dla upraw sadowniczych, szklarniowych i polowych, a także sterowane komputerowo systemy kontroli klimatu w szklarniach.

— Oferujemy rozwiązania produkowane przez znane firmy z Holandii i Izraela, ale modyfikujemy je do potrzeb konkretnych gospodarstw ogrodniczych i sadowniczych. Sami opracowujemy także systemy sterowania nawadnianiem i nawożeniem roślin — tłumaczyli Mirosława i Krzysztof Potakowscy z Poldripu.

Dzięki temu, że siedziba firmy jest w Łodzi, pracownicy są blisko klientów z ośrodków produkcji ogrodniczej i sadowniczej w okolicach Skierniewic, Góry Kalwarii i Grójca. Firma obsługuje jednak także plantacje borówki amerykańskiej na Pomorzu. Centralne położenie regionu jest ważne także dla Grupy Transportowej, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu Gazel Biznesu województwa łódzkiego.

— Nasz główny oddział znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim, ale mamy także placówki w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Pruszkowie — mówił Tomasz Macherowski, prezes Grupy Transportowej.

Podkreślał, że w działalności transportowej i logistycznej najważniejsi są ludzie — spedytorzy, dyspozytorzy, kierowcy. Receptą na zapewnienie sobie najwyższej jakości kadry jest dla Grupy Transportowej przejrzysty system wynagrodzeń i dróg awansu.

— Dzięki systemowi premiowemu nasi ludzie wiedzą, że im więcej zarobią dla firmy, tym większe będą mieli wynagrodzenia. Jednocześnie mają zapewniony stały dostęp do szkoleń. To sprawia, że najlepsi fachowcy zostają z nami, a nawet przechodzą do nas z innych firm — mówił Tomasz Macherowski.

Sprawdzony sposób — targi

Łódzkie Gazele Biznesu doskonale sobie radzą z wchodzeniem na rynki zagraniczne. Eksport ma duży wpływ m.in. na wyniki firmy Aniflex z Tomaszowa Mazowieckiego. Ten dostawca etykiet samoprzylepnych Gazelą Biznesu został już po raz ósmy, zapewniając sobie dzięki temu tytuł Supergazeli.

— Około 20 proc. produkcji sprzedajemy odbiorcom z Niemiec, Włoch i Skandynawii. Docieramy do nich, biorąc udział w targach branżowych. Najważniejszą taką imprezą jest Interpack, organizowany co trzy lata w Düsseldorfie. Podczas takich imprez możemy nie tyko pozyskać nowych klientów, ale także zaprezentować nasze nowe możliwości techniczne — tłumaczył Maciej Wojtaszek, współwłaściciel firmy Aniflex.

Także spółka Walter Kompresortechnik z powodzeniem szuka zagranicznych odbiorców podczas targów i wystaw.

— Produkujemy sprężarki, począwszy od małych, stosowanych np. w warsztatach samochodowych, a skończywszy na wielkich, z których korzystają np. w huty i stocznie. Kiedyś sprzedawaliśmy produkty innych dostawców, a teraz sami je projektujemy i wytwarzamy. Nowego klienta najlepiej pozyskać na targach, gdzie potencjalny nabywca może zobaczyć urządzenie, którym jest zainteresowany. Sporo sprzedajemy na Litwie i Ukrainie, ale wychodzimy także na rynki niemiecki, czeski i rumuński. Aby uniknąć problemów i nieporozumień związanych np. z tłumaczeniem, w każdym kraju mamy swojego przedstawiciela — tłumaczył Tomasz Pokora, dyrektor naczelny Walter Kompresortechnik.

W województwie łódzkim jak w gigantycznym centrum logistycznym krzyżują się drogi spółek z różnych branż. Łączy je także to, że umieją wykorzystać atuty regionu do rozwijania i promowania swojego biznesu.

Partner strategiczny: PKO Bank Polski

Partnerzy: PZU PKN ORLEN Play dla Firm Krajowy Rejestr Długów DPD Polska

Partner regionalny: FordStore Łódź

 

WSPÓLNA ZASŁUGA: Stała pensja, czytelny system premiowy i możliwość doskonalenia umiejętności to sposób na przywiązanie do firmy najlepszych fachowców. Dzisiejsze wyróżnienie to przede wszystkim ich sukces — mówił Tomasz Macherowski, prezes Grupy Transportowej. Na zdjęciu w środku, w towarzystwie Wiktora Wesołowskiego, prezesa spółki Vescom, która zajęła drugie miejsce (z lewej), i Jacka Liszewskiego z Selpolu — zdobywcy trzeciej lokaty.

ETAP ROZWOJU: Jeszcze w tym roku otworzymy nowy zakład produkcyjny — zapowiadał Maciej Wojtaszek, współwłaściciel firmy Aniflex, łódzkiej Supergazeli Biznesu.

W FILMOWYM KLIMACIE: W stylowych wnętrzach hotelu Double Tree by Hilton, nawiązujących klimatem do dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, zebrało się ponad 200 przedstawicieli najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm województwa łódzkiego. [FOT. KRZYSZTOF JARCZEWSKI]

PRZYWIĄZAĆ PRACOWNIKA: Łukasz Sakowski z firmy Kordus zwracał uwagę na wspólny problem wielu przedsiębiorców, jakim jest brak kadr. Jego firma radzi sobie, zatrudniając absolwentów reaktywowanej łódzkiej szkoły włókienniczej i zapewniając im doskonalenie umiejętności.

NIE TYLKO POLSKA: Nie ograniczamy się do działalności na rynku polskim. Sporo eksportujemy, m.in. na Ukrainę — mówili Mirosława i Krzysztof Potakowscy z firmy Poldrip.

UNIA POLSKO-LITEWSKA: Na Litwie działa już nasza spółka córka, a planujemy poważniej zaistnieć także na rynku niemieckim, czeskim i rumuńskim — mówił Tomasz Pokora, dyrektor naczelny Walter Kompresortechnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Aktualności / Centrum biznesu w centrum kraju