Centrum hurtowe za 153 mln zł

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 18-11-1998, 00:00

Centrum hurtowe za 153 mln zł

W Broniszach powstaje wiodące krajowe centrum dystrybucji żywności

WĘZEŁ: Według szacunków, w początkowym okresie obrót towarowy wyniesie około 500 tys. ton rocznie. Oferta rynku będzie skierowana do detalistów, gastronomii i hipermarketów oraz ich dostawców. fot ARC

Kosztem ponad 150 mln zł powstanie w podstołecznych Broniszach Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy. Ma to być krajowe centrum dystrybucji żywności i ważne ogniwo w eksporcie oraz imporcie artykułów żywnościowych.

Budowa rynku hurtowego w Broniszach jest finansowana ze środków własnych pozyskanych w wyniku emisji akcji oraz kredytu udzielonego przez EBOR i Kredyt Bank PBI. Rynek ma rozpocząć pracę już w I kwartale 1999 roku.

Apetyt na halę

W skład inwestycji wchodzi klimatyzowana hala o powierzchni 43 tys. mkw., w której będzie się odbywał handel. Dodatkowo na 18 tys mkw. staną wiaty, a na 9,3 tys. mkw. — chłodnie. Sprzedaż towarową poprowadzi około tysiąc producentów i hurtowników w sektorze kwiatowym, owocowo-warzywnym, produktów spożywczych, mięsnym i rybnym.

— Już na kilka miesięcy przed otwarciem, 100 proc. powierzchni handlowych jest zajęte. Wiąże to się między innymi z tym, że środowisko producentów owoców, kwiatów i warzyw od dawna oczekuje uruchomienia takiego rynku — wyjaśnia Jacek Kaliński, prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego.

— Głównym odbiorcą na rynku powinna stać się Warszawa, jak również miejscowości położone w odległości 120 km — dodaje Jacek Kaliński.

Dzięki temu, że spółka Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy posiada dodatkowo 30 ha terenu w pobliżu zagospodarowywanego już terenu, zainteresowani będą mogli zbudować własne centra logistyczno-dystrybucyjne, regionalne platformy dystrybucyjne czy magazyny. Stworzy to również szansę zaistnienia tam firm świadczących usługi dotyczące sortowania, kompletowania, pakowania i przechowywania towarów.

Ponadto zostaną uruchomione służby celne, fitosanitarne, weterynaryjne i standaryzacyjne.

Dodatkowo prowadzone są prace nad możliwością pełnego wykorzystana informacji rynkowych dla celów handlowych, między innymi za pomocą Internetu.

Duzi i mniejsi

Spółkę WRSRH utworzono trzy lata temu. Do grona jej głównych udziałowców należy Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agro-Best, Giełda Ogrodnicza, władze regionalne i lokalne, indywidualni producenci rolni, a także przetwórcy i hurtownicy artykułów żywnościowych. Obecnie kapitał akcyjny wynosi ponad 40 mln zł, a docelowo wyniesie około 77 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Centrum hurtowe za 153 mln zł