Centrum logistyczne: rozruch za dwa lata

Bogdan Tychowski
28-07-2005, 00:00

Za miesiąc w szczecińskim porcie ruszy budowa Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego. O kontrakt na realizację stara się 5 konsorcjów.

Na terenie Portu Szczecin, wzdłuż ulicy Hryniewieckiego i w środkowej części Ostrowa Grabowskiego, w głównym ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rejonu przeładunków drobnicowych, wyznaczono lokalizację dla nowoczesnego centrum dystrybucyjno-logistycznego (ZCL). Powstanie ono na blisko 30 ha terenu i będzie ściśle powiązane z rozpoczętą już budową nowego mostu przez rzekę Parnica, który skomunikuje szczeciński port z siecią dróg lokalnych, krajowych i międzynarodowych.

Plany

Powierzchnia 30 ha jest przeznaczona pod pierwszy etap centrum logistycznego, które docelowo ma liczyć 80 ha. Inwestycje infrastrukturalne obejmą przygotowanie terenu, budowę dróg, parkingów, torowisk kolejowych, zapewnienie zasilania w energię oraz ułożenie sieci wodno-kanalizacyjnej. Planowane jest także wybudowanie nowego nabrzeża o głębokości 8 metrów.

— Ulokowanie regionalnego centrum logistycznego w szczecińskim porcie podniesie jego atrakcyjność, stworzy nowe możliwości działania w sferze usług. Przyczyni się do poprawy sprawności przemieszczania i bezpieczeństwa ładunków oraz transportu. Centrum wspomoże też aktywizację gospodarczą miasta i regionu — mówi Paweł Sikorski, dyrektor ds. integracji portów z UE w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ).

Planowane prace obejmują przygotowanie gruntu pod magazyny, budowę dróg dojazdowych o łącznej długości 1,8 km, 1,3-kilometrowej bocznicy kolejowej oraz parkingu dla samochodów ciężarowych. Wykonawca uzbroi też teren w media.

Pięciu konkurentów

Do przetargu na realizację centrum stanęło pięć konsorcjów. Mimo że przetarg nie został jeszcze ostatecznie rozstrzygnięty, obecnie jego liderem jest konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Energopol Szczecin, Energopol-Fundamenty i spółka Mazur. Podjęło się ono wybudować centrum za 24,2 mln zł. Pozostałe konsorcja, których liderami są: szwedzkie NCC, Doraco Gdańsk, Teerag-Asdag z Wiednia wraz z firmą Calbud Szczecin oraz warszawska firma Budimex-Dromex — zaproponowały ceny od 27 do 37,2 mln zł.

— Obecnie sprawdzamy zgodność ofert z warunkami przetargu. Zwycięzcę wyłonimy za miesiąc. W sierpniu na terenie ZCL powinny się rozpocząć prace budowlane. Ich zakończenie planujemy za dwa lata, dokładnie 31 lipca 2007 r. W tym czasie zintensyfikujemy działania marketingowe na rzecz pozyskania przyszłych inwestorów. Zainteresowanie ZCL jest duże, zarówno ze strony firm polskich, jak i zagranicznych — dodaje Paweł Sikorski.

Inwestycja będzie dofinansowana kwotą 21,6 mln zł z europejskiego funduszu ERDF. Reszta to udział własny ZMPSiŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Centrum logistyczne: rozruch za dwa lata