Ceny miedzi rosną

PAP
opublikowano: 01-08-2011, 09:01

Drożeje miedź na światowych giełdach, gdyż rosną obawy o ograniczenie podaży surowca - przedłuża się, bowiem strajk w  największej na świecie chilijskiej kopalni Escondida.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.894 dol. za tonę, po wzroście notowań o 0,7 proc.


Na giełdzie w Szanghaju miedź w dostawach na wrzesień kosztuje 73.310 juanów (11 tys. 391 dol.) za tonę, co oznacza wzrost o 0,9 proc.


Strajk w Escondida trwa już jedenasty dzień. Każdy dzień strajku może oznacza spadek produkcji o około 2,5 tys. ton – oceniają analitycy Barclays. Escondida jest odpowiedzialna za 20 proc. miedzi wytwarzanej w Chile, kraju który jest największym producentem tego surowca na świecie.


Wzrost cen miedzi w poniedziałek wspiera również informacja o porozumieniu, jakie prezydent USA Barack Obama i przywódcy Demokratów w Kongresie uzgodnili z liderami Republikanów w sprawie podniesienia ustawowego limitu zadłużenia USA, o czym poinformował Obama w niedziele wieczorem.


Porozumienie powinno zakończyć spór w sprawie pułapu długu, który toczy się od wielu tygodni. Plan musi uchwalić jeszcze Kongres. Głosowanie ma odbyć się w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny miedzi rosną