Ceny obligacji mogą być dziś podatne na spadki

Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA
opublikowano: 20-02-2003, 10:04

WARSZAWA (Reuters) - W czwartek na rynku dłużnym dealerzy spodziewają się osłabienia z powodu niepewnej sytuacji geopolitycznej na świecie oraz obaw, że podaż papierów skarbowych w przyszłym miesiącu może być wyższa od spodziewanej.

Zdaniem dealerów złoty, którego kurs spadł na czwartkowym otwarciu może nadal tracić, ponieważ inwestorzy nadal obawiają się o możliwość skupu walut na rynku przez resort finansów. Mają być one przeznaczone na obsługę długu zagranicznego.

Najbardziej narażone na spadki cen, zdaniem dealerów, są obligacje pięcioletnie, których rentowności w ciągu ostatnich kilku sesji spadły o 35 punktów bazowych.

"Przy obecnych poziomach, biorąc pod uwagę niepewność związaną z konfliktem w Iraku i obawami o dużą podaż na przetargach w przyszłym miesiącu, obligacje pięcioletnie mogą najbardziej stracić" - powiedział Maciej Słomka, szef dealerów papierów dłużnych w Pekao SA.

Dealerzy uważają, że perspektywy zbliżającej się redukcji stóp procentowych, powodują, że najmniej narażone na spadki cen są obligacje dwuletnie, które zyskały stosunkowo najmniej w trakcie ostatnich sesji.

Analitycy oczekują, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży główną stopę rynkową o 25 punktów bazowych z obecnego poziomu 6,5 procent.

W środę członek RPP Bogusław Grabowski zasygnalizował, że prawdopodobne są jeszcze niewielkie redukcje stóp procentowych, a skala luzowania polityki monetarnej zależeć będzie od ożywienia gospodarki światowej.

W czwartek na dodatkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje pięcioletnie o wartości 400 milionów złotych. W aukcji mogą brać udział inwestorzy, którzy uczestniczyli w przetargu środowym.

O godzinie 9.33 dolara wyceniono na 3,8848 złotego wobec 3,8810 w środę o 15.53, a euro na 4,1775 złotego wobec 4,1606. Rentowności obligacji dwuletnich (OK1204) wzrosły o dwa punkty bazowe do 5,62 procent, a pięcioletnich o trzy punkty do 5,45 procent.

((Autor: Marta Karpińska; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marta.karpinska.reuters.com @reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ceny obligacji mogą być dziś podatne na spadki