Ceny OC będą gonić odszkodowania

opublikowano: 05-11-2017, 22:00

Choć ubezpieczycielom wreszcie udało się zarobić na obowiązkowych polisach komunikacyjnych, składki nie przestaną rosnąć, bo rosną też wypłaty.

Pierwsze półrocze przyniosło towarzystwom ubezpieczeniowym długo wyczekiwany zysk ze sprzedaży polis komunikacyjnego OC. Po wojnie cenowej trwającej dekadę wynik techniczny, który pokazuje, ile branża zarabia na podstawowym biznesie, wyniósł ok. 100 mln zł — wynika ze sprawozdania Komisji Nadzoru Finansowego.

— Wypracowanie zysku na OC odbyło się kosztem bardzo dużego wzrostu składki zebranej od kierowców, średnio o 41 proc. — komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przez pierwsze pół roku zebrały ze składek 5,10 mld zł, czyli o blisko 1,5 mld zł więcej niż rok wcześniej. Nadal niepokojący jest jednak wzrost odszkodowań wypłaconych z OC dla kierowców. Dlatego poprawa sytuacji finansowej ubezpieczycieli nie oznacza końca podwyżek.

Z kieszeni towarzystw…

— Obecny poziom cen OC posiadaczy pojazdów mechanicznych umożliwił ubezpieczycielom zmniejszenie strat z tego produktu. Co prawda obecna sytuacja różni się od tej z minionego roku, kiedy towarzystwa ponosiły stale ogromne straty, jednak należy pamiętać o stabilnym i niemal pewnym wzroście odszkodowań wypłacanych z polis OC komunikacyjnego — komentuje Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali. Podobnego zdania jest szef Ubei.

— Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku ubezpieczyciele w ramach obowiązkowych polis dla kierowców zlikwidowali szkody o rekordowej wartości prawie 4 mld zł — tłumaczy Paweł Kuczyński.

W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłacili o 620 mln zł więcej odszkodowań. Zdaniem prezesa, jeżeli wzrostowa tendencja się utrzyma, ubezpieczyciele będą zmuszeni do kolejnych podwyżek składki OC.

…i szkodowych kierowców

— Nasz barometr cenowy wskazuje, że przeciętna składka OC komunikacyjnego w październiku była o 15 proc. wyższa niż w styczniu — mówi Andrzej Prajsnar, analityk Ubei. Ekspert przewiduje, że do końca roku podwyżki nie powinny przekroczyć 20 proc.

Wzrost cen OC komunikacyjnego prognozuje również Generali.

— Szacujemy, że tzw. inflacja szkodowa w tym produkcie wyniesie w tym, a także w przyszłym roku około 6-10 proc. i takiego wzrostu cen tych ubezpieczeń należy się spodziewać — mówi Arkadiusz Wiśniewski.

Ubezpieczyciel spodziewa się również, że rynek będzie bardziej różnicował ceny — najlepsi kierowcy mogą się spodziewać mniejszych podwyżek składek, a bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia szkody — większych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane