Ceny ofertowe mówią pas

opublikowano: 09-07-2019, 22:00

W drugim kwartale ceny mieszkań nie poszybowały w górę. W dół natomiast poszła dostępna kwota kredytu hipotecznego — wynika z danych Expandera i Rentier.io.

Mimo że w niektórych miastach średnie ceny mieszkań były wyższe w drugim kwartale niż w pierwszym, to w najświeższych ogłoszeniach zwyżka nie jest już zauważalna.

— Obecnie trudno jeszcze ocenić, czy obserwowana stabilizacja to początek końca boomu na rynku nieruchomości, czy tylko chwilowa zadyszka. Na rozstrzygnięcie musimy zaczekać przynajmniej do jesieni, bo wakacje to zwykle okres spowolnienia na rynku — zastrzega Anton Bubiel z Rentier.io.

Stawki ofertowe zastygły na dość wysokim poziomie. W większości miast bowiem są o ponad 10 proc. wyższe niż przed rokiem. W drugim kwartale w Warszawie za m kw. mieszkania o średniej wielkości należało zapłacić przeciętnie 9,6 tys. zł, czyli o 271 zł więcej niż w na początku roku. Najmocniej „średniaki” podrożały w Katowicach (z 5,5 tys. do 6 tys. zł za m kw.) i Sosnowcu (z 3,4 tys. zł do 3,8 tys. zł/m kw.). Najmniejszą zwyżkę, bo jedynie o 50 zł, odnotowała Gdynia. Cena ofertowa za m kw. mieszkania wynosiła tam 7,5 tys. zł.

W raporcie Rentiera i Expandera odnotowano, że w drugim kwartale spadła dostępna kwota kredytu hipotecznego. Dla przykładu, trzyosobowa rodzina z dochodem wynoszącym łącznie 5 tys. zł netto może liczyć średnio na 310 tys. zł. To najmniej od początku 2013 r., czyli od momentu, gdy firmy gromadzą dane na ten temat.

— Przyczyn spadku dostępności kredytów jest kilka. W przeszłości były to głównie podwyżki marż i zalecenia KNF dotyczące szacowania przez banki kosztów utrzymania kredytobiorców. Ostatnie zmiany również mogą wynikać z podwyżek marż, które są szczególnie widoczne w przypadku kredytów z najniższym, 10-procentowym wkładem własnym. Ich średnie oprocentowanie wzrosło do 4,14 proc., czyli najwyższego poziomu od 2014 r. — tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu