Ceny papierosów zszokują palaczy

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 26-11-2008, 00:00

Idą ciężkie czasy dla firm tytoniowych i osób palących. Władze UE szykują dyrektywę, która zwiększy akcyzę tytoniową o 40 proc.

Idą ciężkie czasy dla firm tytoniowych i osób palących. Władze UE szykują dyrektywę, która zwiększy akcyzę tytoniową o 40 proc.

W polskim parlamencie trwają gorączkowe prace nad ustawą o podatku akcyzowym. Wprowadzi ona w życie kolejną podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe, dzięki której Polska osiągnie wreszcie minimalny, wymagany w UE, poziom akcyzy na papierosy w wysokości 64 EUR za 1000 sztuk.

Błędne koło

To jednak nie zakończy fali podwyżek. Komisja Europejska przygotowała bowiem projekt nowej dyrektywy, która zwiększy minimalną stawkę akcyzy na papierosy o dalsze 40 proc. Doprowadzi to do kolejnej fali podwyżek cen wyrobów tytoniowych i zmusi nasz parlament do nowelizacji ustawy akcyzowej.

— Projekt Komisji Europejskiej przewiduje m.in. wzrost minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 64 do 90 EUR za 1000 sztuk w 2014 r. (w Polsce do 2015 r.) oraz podniesienie minimalnego procentowego udziału akcyzy z 57 do 63 proc. średniej ceny — informuje Krzysztof Stefanowicz, szef zespołu ds. cła i akcyzy w firmie doradczej KPMG.

Nowa dyrektywa ma nie tylko doprowadzić do zbliżenia zasad opodatkowania i cen wyrobów tytoniowych w różnych krajach UE (co ma zapobiec m.in. ich przemytowi). Ma też na celu ochronę zdrowia publicznego dzięki zmniejszeniu dostępności wyrobów tytoniowych. Z Brukseli płyną sygnały, że nowa dyrektywa ma poparcie większości unijnych państw, więc jej wejście w życie wydaje się kwestią czasu.

— Nie wiemy jeszcze, kiedy wejdzie ona w życie i jaki będzie jej ostateczny kształt, niemniej widoczne są główne kierunki zmian opodatkowania papierosów. Nasuwa się więc pytanie, czy obecnie projektowane nowe przepisy akcyzowe w Polsce nie powinny przynajmniej częściowo uwzględniać tych propozycji — zastanawia się Zbigniew Sobecki, ekspert ds. cła i akcyzy z KPMG.

Kierunki zmian

Eksperci wskazują, że Polska powinna rozważyć m.in. zmianę struktury akcyzy na wyroby tytoniowe. Dotychczasowa struktura opodatkowania sprzyjała wprowadzaniu na rynek tanich papierosów (korzystniej opodatkowanych).

— Stawka akcyzy w Polsce składa się z wysokiego elementu procentowego liczonego od ostatecznej ceny detalicznej i elementu kwotowego, liczonego od jednostki. Proporcja między tymi elementami wyróżnia Polskę spośród krajów regionu, gdzie dominuje element kwotowy — mówi Krzysztof Stefanowicz.

Projekt nowej ustawy, nad którym pracuje Sejm, zachowuje wysoki udział stawki procentowej (31,41 proc.). Tymczasem w krajach sąsiadujących z Polską stawka procentowa sięga średnio 20-28 proc. Eksperci krytykują też wprowadzone do ustawy preferencje podatkowe dla tytoniu do palenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny papierosów zszokują palaczy