Ceny powinny jeszcze wzrosnąć

Andrzej Skraba
14-03-2005, 00:00

Ostatnio na rynku obligacji rosły rentowności papierów, zwłaszcza w segmencie 5- i 10-letnim. Pogorszenie sentymentu było widoczne również na Węgrzech. Przełomem były wyniki przetargu na obligacje 20-letnie, który nie spotkał się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Po przetargu gracze zaczęli gwałtownie sprzedawać papiery dziesięcioletnie. Wzrost rentowności wyhamował na poziomie 5,58 proc.

W tym tygodniu oczekuję trendu bocznego, a dochodowość pięcioletnich papierów powinna wahać się od 5,35 do 5,58 proc. Dziś poznamy dane o inflacji w lutym. Biorąc pod uwagę możliwą rewizję wag w koszyku, może być ona niższa niż 4 proc. To powinno się przełożyć na spadek rentowności obligacji na początku tygodnia. Powstrzymywać go może przetarg pięciolatek, zaplanowany na środę. Rynek oczekuje obniżek stóp o 150 pkt baz. w ciągu 6 miesięcy. Trudno wyrokować, czy RPP zdecyduje się na taki ruch, ale pierwsza obniżka może spowodować dalsze przetasowania na rynku i jeszcze większe oczekiwania na redukcje. Tempo wzrostu cen na rynku obligacji co prawda ulega zmniejszeniu, ale to nie jest jeszcze koniec trendu.

Andrzej Skraba adiler Societe Generale

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Skraba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ceny powinny jeszcze wzrosnąć