Ceny ropy ruszyły mocno w dół

  • PAP
opublikowano: 29-03-2021, 08:35

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o ponad 2 proc., po tym jak podano, że kontenerowiec Ever Given, który od 23 marca blokował Kanał Sueski, zajmuje już "normalną pozycję" na tej drodze wodnej - informują maklerzy.

Matthew Busch

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,59 USD, niżej o 2,23 proc., po spadku wcześniej o 2,5 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,30 USD za baryłkę, niżej o 1,98 proc.

Na rynkach ropy od ubiegłego wtorku utrzymywał się niepokój po tym, jak na Kanale Sueskim kontenerowiec osiadł na mieliźnie, co zablokowało ten obszar kanału o jednym pasie.

W poniedziałek agencje podają, że Ever Given zajmuje już normalną pozycję i wrócił na "normalny kurs".

Kontenerowiec prawie całkowicie został ściągnięty z mielizny, ale zanim popłynie, będzie poddany przeglądowi.

Teraz inwestorzy bardziej skupiają uwagę na wpływie na popyt ponownych blokad w gospodarkach - w ramach walki z pandemią koronawirusa - przed zbliżającym się posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+.

Do spotkania kartelu i innych dostawców ropy dojdzie 1 kwietnia - będzie ono dotyczyło polityki OPEC+ i poziomów dostaw ropy w maju.

"Biorąc pod uwagę niepewność jeszcze związaną z Suezem i zbliżającym się posiedzeniem OPEC+, w sytuacji +mglistego+ popytu na paliwa, możemy obserwować duże wahania nastrojów inwestorów i dużą zmienność na rynku ropy" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Od początku 2021 r. WTI na NYMEX zyskała 23 proc. i może zakończyć pierwszy kwartał ze wzrostem notowań. Byłby to 4. z kolei kwartalny wzrost cen i najlepszy tak długi okres zwyżek od połowy 2018 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane