Ceny ropy spadły, OPEC może zwiększyć produkcję

PEKPOL Spółka Akcyjna
opublikowano: 28-08-2002, 12:47

SINGAPUR (Reuters) - Ceny ropy spadły w środę, ponieważ przedstawiciel OPEC powiedział, że kartel eksporterów ropy prawdopodobnie podwyższy limity wydobycia surowca w czwartym kwartale.

W tym tygodniu cena baryłki ropy Brent wzrosła do prawie najwyższego poziomu w tym roku, ponieważ inwestorzy obawiają się ataków USA na Irak.

Jednak w środę cena ropy spadła w Londynie o 24 centy do 26,98 dolara za baryłkę.

Innym czynnikiem wpływającym na wzrost cen surowca w ostatnich tygodniach były wypowiedzi innych przedstawicieli OPEC z Wenezueli i Kuwejtu, którzy opowiedzieli się przeciwko podwyższeniu limitów produkcji.

Jednak w środę wysoki rangą anonimowy przedstawiciel kartelu powiedział, że rosnący popyt jest argumentem za zwiększeniem dostaw z krajów wchodzących w skład OPEC, które kontrolują dwie trzecie światowego rynku ropy.

"Najprawdopodobniej OPEC zwiększy dostawy by sprostać popytowi. Kartel jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi na rynku" - powiedział agencji Reuters anonimowy przedstawiciel OPEC.

Ministrowie z krajów OPEC spotkają się 19 września w Osace, aby ustalić dopuszczalne poziomy wydobycia na czwarty kwartał. Obecnie znajdują się one na najniższym poziomie od blisko 10 lat i wynoszą 21,7 miliona baryłek dziennie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PEKPOL Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy spadły, OPEC może zwiększyć produkcję