Ceny ropy w USA blisko 12-tygodniowego maksimum

  • PAP
opublikowano: 23-11-2020, 08:39

Ceny ropy w USA rosną i są blisko 12-tygodniowego maksimum. W Stanach Zjednoczonych już za 3 tygodnie może pojawić się szczepionka na Covid-19 - informują maklerzy.

fot. REUTERS/Amit Dave/Forum
fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,68 USD, po wzroście ceny o 0,61 proc.

Ropa Brent w dostawach na I na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 45,28 USD za baryłkę, wyżej o 0,73 proc.

W USA w ciagu 3 tygodni mają się rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19.

Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionki na koronawirusa już 11 grudnia lub 12 grudnia - poinformował szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui.

"Szczepienia, miejmy nadzieję, rozpoczną się już 11 lub 12 grudnia" - powiedział w CNN.

Dodał, że możliwe jest wysyłanie szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu 24 godzin od ich zatwierdzenia.

Dwa tygodnie temu amerykański koncern Pfizer podał, że opracowywana wspólnie z niemieckim BioNTech szczepionka na Covid-19 jest skuteczna w 90 proc. W środę firma doprecyzowała - skuteczność szczepionki wynosi 95 proc.

Pfizer wystąpił w piątek do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia.

W ub. poniedziałek amerykańska firma Moderna podała z kolei, że jej szczepionka na Covid-19 ma 94,5 proc. skuteczności. Firma wskazała, że w tym roku może wyprodukować 20 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. od 500 mln do 1 mld.

"Możemy obserwować ciągłą lawinę +kamieni milowych+ w postępach dotyczących opracowania szczepionek na Covid-19, ale nadal będziemy prawdopodobnie mieć do czynienia z pogarszaniem się sytuacji zdrowotnej w Europie i Ameryce Północnej" - mówi Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Szczepionki nie będą w stanie zapobiec tym falom zachorowań" - dodaje.

Stany Zjednoczone odnotowują obecnie średnio prawie 110 tys. przypadków Covid-19 więcej niż miesiąc temu.

Inwestorzy z rynków paliw poznają tymczasem wkrótce ustalenia krajów grupy OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy od początku 2021 r.

Pod koniec XI planowane jest spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników.

Producenci z OPEC+ mają zdecydować, czy opóźnią złagodzenie cięć produkcji ropy planowane wstępnie na początek 2021 r.

Ich decyzję może utrudniać fakt, że azjatyckie rafinerie masowo kupują ropę. Do tego Libia już na dobre wznowiła dostawy swojego surowca i pompuje obecnie na rynki 1,25 mln baryłek ropy dziennie, a francuski koncern naftowy Total jest w trakcie negocjacji dot. zwiększenia swoich inwestycji w sektor naftowy w tym afrykańskim kraju.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zdrożała o 1,2 proc., a Brent na ICE zyskała 1,7 proc.

W listopadzie ropa w USA zdrożała o prawie 20 proc. w reakcji na szybkie postępy firm farmaceutycznych w przygotowaniu leków antywirusowych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane