Ceny w naszej walucie są stabilne

Marta Prusik
opublikowano: 13-09-2010, 00:00

W połowie tygodnia cena za uncję złota liczona w dolarach amerykańskich zbliżyła się do rekordów z wiosny tego roku. W piątek powróciła do 1247,20 USD za tonę. Inwestorzy wstrzymują oddech przed zbliżającym się październikiem — miesiącem monsunowych wesel w Indiach i rosnących cen kruszcu na rynkach światowych.

Pierwszy poniedziałek września to dla Amerykanów Święto Pracy (Labour Day). Z tej okazji Barack Obama ogłosił, że odbudowę gospodarki amerykańskiej rozpocznie od renowacji infrastruktury. Informacja ta odbiła się echem na rynku złota, którego cena spadła do 1247,00 USA za tonę. Program inwestycji rządowych w formie robót publicznych został zaproponowany już przez Keynesa w pierwszej połowie XX wieku i był raczej krytykowany przez innych ekonomistów obawiających się galopującej inflacji i wysokiego deficytu budżetowego. Po dwóch dniach od wystąpienia prezydenta Baracka Obamy cena za uncję złota podskoczyła o ponad 10 dolarów, osiągając 1258,00 USD.

Mimo wysokich cen złota na rynkach światowych cena kruszcu liczona w złotych utrzymuje się mniej więcej bez zmian ze względu na kurs USD/PLN. W mijającym tygodniu za kilogram żółtego kruszcu trzeba było zapłacić w Mennicy Polskiej około 130 tysięcy złotych. Prognozy dla polskiej waluty na nadchodzące dni są raczej pozytywne, możemy więc oczekiwać, że jest to ostatni moment na zaopatrzenie się w złoto przed październikowym szczytem.

130

tys. zł Tyle jest wart kilogram złota w Polsce.

Marta Prusik

konsultant ds. złota inwestycyjnego

Mennicy Polskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Prusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy