Chamenei: rozmowy z USA nie rozwiążą problemów Teheranu

  • PAP
opublikowano: 03-11-2019, 14:36

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei powtórzył w niedzielę, że Iran nie ulegnie presji wywieranej przed wieloletniego wroga - USA, a prowadzenie rozmów z Waszyngtonem nie rozwiąże problemów Teheranu i ich nie będzie.

"Jedynym sposobem zablokowania wpływów Ameryki jest zakaz jakichkolwiek rozmów z Ameryką. Oznacza to, że Iran nie ulegnie presji Ameryki. Ci, którzy wierzą, że negocjacje z wrogiem rozwiążą nasze problemy, w 100 procentach się mylą" - powiedział Chamenei w telewizji państwowej.

Kryzys w stosunkach między Iranem a USA pogłębił się po wycofaniu się w ubiegłym roku Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z 2015 r., w którym Teheran zaakceptował ograniczenia swego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji.

Do zerwania stosunków dyplomatycznych USA z Iranem doszło przed 40 laty, 4 listopada 1979 roku po szturmie na ambasadę amerykańską w Teheranie, dziewięć miesięcy od rewolucji islamskiej w Iranie, gdy radykalni studenci i działacze zajęli budynek placówki USA, biorąc kilkudziesięciu zakładników. 52 z nich przetrzymywali przez 444 dni. Studenci zajęli budynek placówki USA w kilka miesięcy po upadku ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezy Pahlawiego, wiernego sojusznika Stanów Zjednoczonych.

Okupacja ambasady doprowadziła do zerwania 7 kwietnia 1980 roku stosunków dyplomatycznych między Teheranem a Waszyngtonem. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA , Iran