Chanos: grajcie przeciwko chińskim bankom

WST, CNBC
13-04-2012, 08:45

Spowolnienie wzrostu, szczególnie w sektorze nieruchomości sugeruje, że chińskie banki stały się doskonałym miejscem do obstawiania zakładów na ich spadki, ocenia gigant segmentu funduszy hedgingowych, Jim Chanos.

Szef Kynikos Associates, obstawia przeciwko Chinom, mimo roli lidera jaką Państwo Środka odgrywa w globalnym systemie ekonomicznym. Wierzy, że kraj jest przeinwestowany i nie ma wystarczającego popytu wewnętrznego, który wsparłby ambitne plany wzrostu gospodarczego.

Szczególnie, ta negatywna tendencja widoczna jest – zdaniem Chanosa – w systemie bankowym.

Jeśli spojrzeć na rezultaty banków w ciągu ostatnich dwóch lat…wyglądają bardzo dobrze, z punktu widzenia tzw. shortów. Systematycznie spadają. Zyski obniżyły się o 30 proc. w tym okresie – stwierdził Chanos w rozmowie z CNBC.

Podobnie jak miało to miejsce w USA, również w Chinach pojawiły się nawoływania do rozbicia na mniejsze największych instytucji finansowych, gdyż upadek któregoś z największych banków byłby poważnym zagrożeniem dla całej gospodarki.

Tak jak w Stanach, łatwo to powiedzieć niż zrobić – ocenia Chanos. Dodaje, że należy pamiętać iż chińskie banki są ramionami polityki państwa. Pożyczają, ponieważ lokalni przedstawiciele partii lub regionalni każą im tak robić.

One są instrumentem polityki państwa – wyjaśnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chanos: grajcie przeciwko chińskim bankom