Chcemy mieć w domu więcej słońca

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 14-08-2012, 00:00

Rozmowa z Karoliną Krzemińską, dyrektor biura sprzedaży ConceptHouse Mokotów, Atlas Estates

„Puls Biznesu”: Jakie okna wybierają deweloperzy, którzy budują mieszkania? Czym się kierują przy wyborze?

Karolina Krzemińska: Coraz częściej deweloperzy sprzedają mieszkania z dużymi przeszkleniami, przez co rozmiary okien się zwiększają. Nierzadkie są podwójne lub potrójne drzwi balkonowe, które spotyka się często w mieszkaniach z tarasami lub dużymi loggiami. Innym sposobem na zwiększenie powierzchni przeszkleń może być obniżenie parapetów. Na przykład w naszych osiedlach standardową wysokość parapetów 85 lub 110 cm od podłogi często zmniejszamy do 55, a niekiedy nawet do 18 cm bądź całkiem do poziomu podłogi. Efektem dążenia do zwiększania powierzchni okien są niekiedy ich niestandardowe kształty. W naszych warszawskich inwestycjach są mieszkania z dużymi oknami narożnymi od samej podłogi, o łącznej szerokości 8 metrów, bądź przeszklone ogrody zimowe lub świetliki na ostatnich piętrach.

A jakie okna i drzwi cieszą się największą popularnością u klientów?

Klienci doceniają mieszkania, które dzięki większym przeszkleniom zapewniają dobre doświetlenie pomieszczeń i widok z okien dający poczucie większej przestrzeni. Okno w kuchni jest niemal obowiązkowe. Poza większą ilością światłą dziennego daje również możliwość oddzielenia kuchni od pokoju ścianą, co jest dodatkowym atutem mieszkania, szczególnie kawalerki. Jeśli chodzi o okno w łazience, niektórzy klienci nie życzą go sobie, ale większość podchodzi do takiego pomysłu entuzjastycznie. Takie propozycje, jak również jasne przedpokoje, spotyka się jednak rzadko, ponieważ zaprojektowanie mieszkań z oknami we wszystkich pomieszczeniach jest bardzo trudne. Coraz częściej klienci pytają o okna jednoramowe, czyli takie, w których między dwoma skrzydłami okna nie ma pionowego słupka. Takie rozwiązanie pozwala zmienić wygląd okna i zwiększyć nieznaczniepowierzchnię szyb. Ale takie okna mogą być cięższe i należy pamiętać o ich właściwej konserwacji. Drzwi wejściowe do lokali są najczęściej stalowe w naturalnej okleinie (fornirze), antywłamaniowe, klasy C. W ich przypadku klienci mogą zmienić kolor i strukturę okleiny od wewnątrz, by zachować harmonię z wystrojem mieszkania. W osiedlach, w których stosuje się stolarkę okienną typu PCV, drzwi wejściowe do lokali też są w okleinie z PCV.

Czy coraz większa popularność budownictwa energooszczędnego wpływa na wybór okien przez inwestorów?

Za lepsze doświetlenie, czyli większe okna, klienci nie chcą płacić ceny w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie.

W tym przypadku dbanie o środowisko naturalne idzie w parze z efektywnością kosztową. Dlatego coraz popularniejsze są okna zespolone, w których przestrzeń między szybami jest wypełniona argonem. Chętnie stosujemy też szyby niskoemisyjne (thermofloat), pokryte od wewnątrz powłoką odbijającą ciepło. Dzięki takim rozwiązaniom okna nie tylko spełniają normy dotyczące dźwiękoszczelności, ale także bardzo dobrze izolują termicznie. Co więcej, okna typu sky-light (połaciowe) są pokryte warstwą filtrującą promienie słoneczne, zarówno wpadające, jak i wypadające z pomieszczenia. Dzięki temu energia światła nie wydostaje się na zewnątrz. Daje to też znaczne doświetlenie i jednocześnie chroni przed rażącym światłem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Chcemy mieć w domu więcej słońca