Chcemy nie tylko diagnozować, ale także leczyć

Anna Boguszewska-Chachulska, prezes firmy Genomed Genomed
opublikowano: 13-12-2017, 22:00

2. miejsce w rankingu "100 Kobiet Biznesu 2017" - ANNA BOGUSZEWSKA-CHACHULSKA, GENOMED

KATEGORIA: FIRMY Z PRZYCHODEM ZE SPRZEDAŻY DO 50 MLN ZŁ

Anna Boguszewska, Genomed
Marek Wiśniewski

Zakładałam firmę w 2007 r. z grupą współpracowników — głównie naukowców, ale z doświadczeniem biznesowym. Naszym celem było wprowadzanie do diagnostyki chorób genetycznych najnowszych osiągnięć biologii molekularnej, metod umożliwiających sekwencjonowanie pełnego genomu człowieka po racjonalnych kosztach. To miał być nasz wkład w rozwój medycyny spersonalizowanej — wykorzystującej (w leczeniu i profilaktyce) informację o indywidualnym genomie. Cel ten udało się osiągnąć dzięki realizacji wielu projektów badawczo-rozwojowych, którymi kierowałam i kieruję. Oczywiście nie moglibyśmy tego uzyskać bez zespołowego działania. W naszej firmie wspólnie realizowane pomysły rodzą się nie tylko na poziomie zarządu, lecz także wśród młodej kadry, którą starannie wybraliśmy i bez której głębokiego zaangażowania nie byłby możliwy rozwój Genomedu. Osiągnięcie obecnego etapu rozwoju firmy, gdy szybka i dostępna cenowo analiza genomu pacjenta ratuje ludzkie zdrowie lub życie, uważam za największy sukces. Po ukończeniu studiów biologicznych na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat byłam pracownikiem naukowym Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tam uzyskałam doktorat i habilitację w dziedzinie nauk biologicznych. Oprócz wielu publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych oraz dwu patentów uzyskanych w tym okresie mogę pochwalić się także stypendium habilitacyjnym L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki w 2006 r. Dla mojego rozwoju istotne były także pobyty stypendialne we Francji w ramach doktoratu oraz dwuletni staż postdoktorski na Tulane University w Nowym Orleanie. Obecność silnych osobowości w zarządzie firmy, przyjęty od początku zespołowy sposób podejmowania istotnych decyzji i — co oczywiste — specyfika działalności sprawiają, że styl zarządzania jest partnerski, tak jak zespołowa i partnerska jest nasza praca. Poza aktywnością badawczo-rozwojową Genomed prowadzi także działalność usługową, co wymusza dość znaczny podział ról. Ja skupiam się na kierowaniu działalnością firmy jako instytucji leczniczej, oferującej molekularną diagnostykę genetyczną i poradnictwo genetyczne, oraz na jej działalności badawczo-rozwojowej, nadzorując także sprawy zasobów ludzkich i finansów. Nie potrafiłabym pracować na tym stanowisku bez dobrego porozumienia w gronie najbliższych współpracowników.

W naszej działalności na pewno nie pomaga dokładanie firmom kolejnych obciążeń, obowiązków sprawozdawczo-podatkowych. Coraz trudniejszy staje się dostęp do finansowania z funduszy strukturalnych ze względu na stale zmieniające się zasady finansowania. To wymusza angażowanie firm doradczych. Bardzo pożądane byłoby zmniejszenie biurokracji. Własna firma to miejsce, gdzie kobiety mają takie same szanse na pełnienie funkcji decyzyjnych jak mężczyźni. Zakładającym firmę, w tym kobietom, radziłabym przede wszystkim wierzyć w siebie, skupić się na realizacji celu, być konsekwentnym i upartym. Jeśli realizacja planów wymaga czasem skupienia się na czymś, co pozornie nie jest naszym celem, warto wykorzystać tę „boczną ścieżkę”, by zdobyć dodatkowe doświadczenie. Świat biznesu dla kobiet rośnie. Coraz częściej studiują za granicą, są samodzielniejsze, mówią wieloma językami — to klucz do zagranicznej kariery. Rewolucja technologiczna również nam sprzyja. Powstają nowe zawody, miejsca pracy i możliwości pracy zdalnej. Dotyczy to także naszej branży. Rodząca się specjalność analityka genomowego stwarza możliwość pracy zdalnej. Za dziesięć lat widzę moją firmę działającą na całym świecie, nie tylko diagnozującą choroby genetyczne, ale też proponującą odpowiednio dobrane leczenie (terapię genową, edycję genomu, ściśle ukierunkowaną terapię onkologiczną ze stałym monitorowaniem

przebiegu leczenia), oceniającą ryzyko m.in. chorób nowotworowych i proponującą wiele działań profilaktycznych, którym towarzyszy cykliczna weryfikacja stanu zdrowia (nieinwazyjne badania z krwi), wykonywane przez nas badania genomu przyszłych rodziców pozwalają wybrać najlepsze rozwiązanie w celu urodzenia zdrowego dziecka. Chciałabym też znaleźć czas na napisanie kilku publikacji naukowych, podsumowujących wyniki naszych badań. Prywatnie zaś marzę o przerwie, choć kilku tygodniach spędzonych na poznawaniu nowych miejsc, nowych ludzi, wejściu w inną kulturę i język na tyle, by nie czuć się tylko turystą, lecz wspólnie z innymi rozwiązywać życiowe problemy. Chociaż praca pochłania mi ogromną część czasu, potrafię już powiedzieć „stop” i być z najbliższymi, gdy mnie potrzebują (np. gdy rodzina się rozrasta), coraz rzadziej pozwalam firmie wypełniać moje weekendy. Dla regeneracji sił potrzebuję całkowitego oderwania się od pracy w postaci kilku godzin na rowerze czy koncercie, samo (namiętne) czytanie książek nie wystarcza. Kilka tygodni w roku muszę spędzić w podróży lub przynajmniej z dala od miasta. Może to być pływanie jachtem po Jeziorze Nidzkim, nurkowanie w Kenii lub na Mauritiusie czy trekking po Azji — wybieram wstępnie trasy, a potem zdajemy się częściowo na los, nie oczekując luksusu ani nawet wygody w podróży.

Genomed Genomed

Świadczy usługi analizy DNA i diagnostyki chorób genetycznych, opartej na sekwencjonowaniu DNA, dla ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz instytucji medycznych. Ma siedzibę w Warszawie. W latach 2010-12 na zlecenie Instytutu Matki i Dziecka w ramach ogólnopolskiego programu badań przesiewowych noworodków spółka wykonywała sekwencjonowanie DNA i analizę diagnostyczną genu związanego z mukowiscydozą. Jako jedyna w Polsce wykonuje w swoim laboratorium nieinwazyjne genetyczne badania prenatalne. Prowadzi kilka projektów B+R współfinansowanych z funduszy europejskich i przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Boguszewska-Chachulska, prezes firmy Genomed Genomed

Polecane