Czytasz dzięki

Chcemy pracować krócej, ale lepiej

opublikowano: 12-07-2016, 22:00

Pracownicy wolą wykonywać swoje zadania zdalnie, do pozostania w biurze przekonują ich przestrzeń i środowisko do pracy.

Polacy są jedną z najbardziej zapracowanych nacji — rocznie przeciętny obywatel naszego kraju spędza około 1923 godziny w pracy. Dla porównania, osławieni ze swojego pracoholizmu Japończycy poświęcają życiu zawodowemu 1729 godzin. Ponadto aż 60 proc. z nas jest niezadowolonych z zarobków, a blisko 40 proc. deklaruje spadek motywacji do pracy — czytamy w Barometrze Pracownika 2015. Co więcej, stres, jakiego doświadczamy w pracy, i świadomość upływającego czasu, sprawiają, że 50 proc. pracowników dostrzega potrzebę zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

— Pracownicy zdają sobie sprawę z rozbieżności między godzinami poświęconymi na pracę a efektywnością. Jak wynika z badania Compass & Partners, zaledwie 36 proc. czasu spędzamy wydajnie. Nowe pokolenie jest tego świadome, dlatego woli wykonywać obowiązki krócej, ale lepiej — komentuje Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu oraz członek zarządu Mikomax Smart Office. Aż 85 proc. osób wykonujących pracę w open space skarży się na trudności w koncentracji.

To sprawia, że wielu decyduje się na dokończenie danego zadania poza miejscem swojej pracy, często zajmuje im to do 50 proc. wolnego czasu. Rozwiązaniem może być praca zdalna — oszczędzająca także czas i pieniądze na dojazdy.

— Wiele współczesnych zawodów bazuje na komunikacji internetowej, co pozwala na niemal nieograniczoną ilość miejsc do pracy. Mimo to tylko 3 proc. Polaków prowadzi projekty zdalnie. Wiele zależy nie tylko od sposobu organizacji firmy, ale również od umiejętności zarządzania. Menedżerowie widzą, że największą wartością przedsiębiorstwa są pracownicy. A ci zadowoleni i zmotywowani pracują po prostu lepiej — wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk.

Rozwiązaniem takiej sytuacji może okazać się specjalnie zaprojektowana przestrzeń. Dla ponad 70 proc. pracowników w wieku 36-45 wygląd i organizacja biura jest ważna, a niemal 40 proc. z nich przyznaje, że wpływa na efektywność działania — wynika z projektu zrealizowanego przez Mikomax. Na komfort pracy wpływają również takie elementy jak włączenie radia — muzyka nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój w zespole i nadaje tempo wykonywanym działaniom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane