Chcesz kupić akcje - weź kredyt

Marta Walczak
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Sfinansowanie inwestycji? Zakup akcji? Coraz częściej klienci biorą na to kredyt w banku.

W bogatych ofertach banków są kredyty, które pozwalają sfinansować każdą potrzebę. Na przykład klienci private bankingu w Deutsche Banku mają do dyspozycji zarówno pożyczki hipoteczne, jak i lombardowe, mieszkaniowe albo na zakup akcji i innych szeroko pojętych inwestycji. Tak samo jest w Raiffeisen Banku, który oprócz standardowych kredytów, np. na mieszkanie, oferuje kredytowanie bieżących wydatków, ale również długofalowych inwestycji.

Jak pomnożyć majątek

— Wykorzystywanie kredytu do podejmowania inwestycji na rynku finansowym wymaga, by klient miał pełną świadomość podejmowanego ryzyka. Przecież bierze na siebie zobowiązanie spłaty kredytu, a przy tym nie ma pewności, że zakładane zyski z inwestycji się zmaterializują — ostrzega Andrzej Czerwieniec z departamentu bankowości prywatnej Raiffeisen Banku.

A kredyty na sfinansowanie potrzeb inwestycyjnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najczęstszą formą są pożyczki zabezpieczone hipoteką bądź instrumentami finansowymi. Pozwalają zachować w nienaruszonym stanie dotychczasowy majątek, a jednocześnie dają możliwość dokonania kolejnych zakupów akcji lub nieruchomości. Każdy wniosek o przyznanie kredytu jest rozpatrywany indywidualnie, z uwzględnieniem sytuacji finansowej klienta.

— Warunki kredytu, takie jak waluta czy oprocentowanie prowizyjne, podlegają negocjacjom. Górne limity finansowania są bardzo wysokie i z pewnością pozwalają zaspokoić potrzeby każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta — twierdzi Andrzej Czerwieniec.

Na co kredyt

— Klienci private bankingu, w zależności od sytuacji płynnościowej, korzystają z różnego rodzaju kredytowania. Jednym z głównym rozwiązań są pożyczki hipoteczne zaciągane pod zastaw posiadanych nieruchomości i przeznaczane na bardzo różne cele. Może to być finansowanie kolejnych projektów inwestycyjnych, ale też przejęcie pakietów kontrolnych albo zakup udziałów w spółkach niepublicznych, których cena jest w danym momencie atrakcyjna — wymienia Jacek Krukar, dyrektor regionalnego centrum inwestycyjnego Deutsche Bank PBC.

Tego typu pożyczki, a także kredyty hipoteczne, wykorzystywane są także na zakup gruntu czy kolejnej nieruchomości, na przykład z przeznaczeniem na szybką odsprzedaż.

— W dobie spowolnienia gospodarczego zauwa-żono bowiem, że okazyjne zakupy nieruchomości mogą być atrakcyjnym źródłem pomnażania kapitału. Kredyty hipoteczne są z reguły zaciągane na zakup mieszkania lub domu dla kolejnego pokolenia. Najzamożniejsi finansują budowę lub zakup własnego domu przeważnie z własnych środków, traktując taki budynek jako dobro, które nie podlega obciążeniom hipotecznym — dodaje Jacek Krukar.

Klienci z segmentu private banking chętnie korzystają również z kredytów lombardowych, przeznaczanych na finansowanie inwestycji giełdowych. Wraz ze wzrostem indeksów rośnie skłonność do ryzyka, a to powoduje wzrost popytu na ten rodzaj kredytu.

— Część klientów stosunkowo szybko zapomniała o niedawnych spadkach i dziś optymistycznie oceniają inwestycje kapitałowe, bazując głównie na wzrostach z ostatnich miesięcy i niemałej skali osiągniętych zysków — komentuje Jacek Krukar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu