Chcesz się szkolić, to zapłać sam

Jacek Kowalczyk
18-11-2010, 09:24

Możliwość podnoszenia kwalifikacji to  priorytet dla osób poszukujących pracy. Dla firm — nie. Polscy pracodawcy wyjątkowo niechętnie wspierają rozwój zawodowy pracowników.

Szkolenia to dla wielu polskich pracodawców zbędny wydatek. Jak wynika z badania firmy doradztwa personalnego Kelly Services, 29 proc. aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że ich zakład pracy nie chce finansować szkoleń i kursów. Z 29 przebadanych rynków pracy tylko w Danii odsetek niezadowolonych pracowników jest wyższy (35 proc.).

Najbardziej niechętny szkoleniom okazuje się pracodawca państwowy.
Zobacz więcej

Najbardziej niechętny szkoleniom okazuje się pracodawca państwowy.

Do szkoły pod górkę

— Polscy pracodawcy nie wypadają korzystnie w tym zestawieniu: widać, że niechętnie inwestują w kapitał ludzki. Wielu pracowników, którzy chcieliby podnosić kwalifikacje, nie czuje wsparcia ze strony swojej firmy — mówi Agnieszka Walter, dyrektor generalna Kelly Services Polska.

Najbardziej motywowani do szkoleń są pracownicy w Azji. Na swoich pracodawców narzeka tylko 5 proc. ankietowanych w Indiach, 6 proc. w Chinach i 8 proc. w Tajlandii. Ale nawet na tle Europy wypadamy blado — w 15 przebadanych krajach Starego Kontynentu dofinansowania szkoleń nie dostaje średnio tylko 17 proc. pracowników.

— Nawet w pogrążonej w kryzysie Irlandii pracodawcy znacznie aktywniej wspierają swoją załogę w rozwoju kompetencji. Tylko 10 proc. pracowników narzeka tu na brak wsparcia. Firmy zdały sobie sprawę, że nie mogą pozwolić sobie na braki w kwalifikacjach pracowników — zaznacza Agnieszka Walter.

Najbardziej niechętny szkoleniom okazuje się pracodawca państwowy. Dofinansowania rozwoju nie może doczekać się 40 proc. pracowników administracji publicznej. Niewiele lepiej jest w bankach — tu narzeka 39 proc. zatrudnionych. Największe wsparcie odczuwają natomiast nauczyciele (tylko 12 proc. niezadowolonych) oraz pracownicy instytucji naukowych i firm farmaceutycznych (14 proc.).

— Niski nacisk na szkolenia w administracji publicznej to problem, który pojawia się od dawna. W urzędach nie myśli się o inwestowaniu w ludzi, budżety szkoleniowe idą pod nóż zawsze, gdy szuka się oszczędności — mówi Małgorzata Rusewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Głodni wiedzy

Polscy pracownicy, chcąc rozwijać zawodowe kwalifikacje, a nie mając wsparcia ze strony pracodawcy, muszą szkolić się we własnym zakresie. To dlatego wyjątkowo wysoki jest u nas odsetek osób, które są skłonne wydawać prywatne pieniądze na podnoszenie kwalifikacji. W Polsce deklaruje tak 81 proc. pracowników — tylko w Indonezji i Irlandii odsetek jest wyższy.

— Polscy pracownicy dużą wagę przywiązują do możliwości rozwoju. Badania pokazują, że jest to trzeci z najczęściej wymienianych powodów zmiany pracy. Tymczasem wśród większości pracodawców bynajmniej nie jest to priorytet. Działom HR trudno jest przekonać zarządy, że inwestowanie w kadry jest nie mniej ważne niż wyniki finansowe — mówi Agnieszka Walter.

Ekonomiści ostrzegają, że niska skłonność polskich firm do finansowania rozwoju jest problemem również w skali makro.

— Jeśli pracownicy w Polsce mają trudniejszy niż w innych krajach dostęp do szkoleń, odbiera to konkurencyjność całej gospodarce i hamuje wydajność. Zmniejsza też mobilność pracowników, ponieważ trudniej im znaleźć inną pracę czy kompletnie zmienić zawód — twierdzi Karolina Sędzimir-Domanowska, ekonomistka rynku pracy PKO BP.

Polskim pracownikom coraz trudniej wygrywać z globalną konkurencją niskimi kosztami pracy. Coraz większe znaczenie w starciu z pracownikami z gospodarek wschodzących ma zatem wiedza.

— W Azji inwestycje w kapitał ludzki są coraz wyższe, dlatego Polska pod względem kadr traci na atrakcyjności, co odbiera nam bezpośrednie inwestycje zagraniczne — ostrzega Agnieszka Walter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chcesz się szkolić, to zapłać sam