Czytasz dzięki

Chińczycy blisko Petrolinvestu

Ma już Francuzów, chce jeszcze Chińczyków. Ryszard Krauze rozmawia z kolejnym partnerem dla Petrolinvestu.

Porozumienie o współpracy z chińskim koncernem China National Petroleum Corporation (CNPC) tylko na chwilę podbiło piątkowe notowania Petrolinvestu, kontrolowanego przez Ryszarda Krauzego. Ostatecznie nie oparły się spadkom na giełdowym rynku i zakończyły dzień na minusie. Docelowy kształt współpracy z Azjatami i tak musi się dopiero wykluć. Na razie strony zawarły porozumienie „w sprawie zamiaru dokonania przez CNPC inwestycji kapitałowej w kazachską spółkę zależną Petrolinvestu — OTG”. OTG to kazachska spółka Petrolinvestu, posiadająca koncesję na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów w północnej części Kazachstanu (chodzi m.in. o struktury geologiczne Koblandy, Szirak, Ayganym, Bestau oraz Tamdy). Petrolinvest ma w niej 88 proc. udziałów. Ile dałby Chińczykom? Rozmowy trwają.

— CNPC to uznany inwestor w Kazachstanie. Posiada tam wiele aktywów wydobywczych, z których część zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie naszej koncesji, należącej do OTG. To oznacza, że w przypadku dokonania przez CNPC inwestycji w OTG, możliwe będzie współdzielenie części infrastruktury niezbędnej dla przemysłowej eksploatacji złoża — mówi Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu.

CNPC to największy chiński koncern paliwowy. Ma aktywa poszukiwacze i wydobywcze ropy i gazu w ponad 30 krajach. Dla Petrolinvestu byłby drugim strategicznym partnerem — po francuskim Totalu. Francuzi pełnią już funkcje operatora na kontrakcie OTG (z wyłączeniem złoża Szirak), a w przyszłości mają również objąć połowę udziałów w tym kontrakcie (dla odróżnienia — rozmowy z CNPC dotyczą spółki OTG, nie kontraktu). Samo OTG to najcenniejsze z aktywów Petrolinvestu. Zasoby perspektywiczne tej koncesji zostały oszacowane przez ekspertów McDaniel & Associates na 1,9 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, a ich wartość została wyceniona na 2,3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane