Chińczycy chcą przejąć polskiego producenta spożywczego

opublikowano: 19-12-2017, 09:03
aktualizacja: 19-12-2017, 09:03

Chiński gigant państwowy chce przejąć producenta koncentratu jabłkowego w Polsce, poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa powołując się na chińskie media.

Drogi czytelniku, 

Marek Wiśniewski

poniżej znajdziesz krótki tekst, który opublikowaliśmy 19 grudnia 2017 roku, jeszcze przed zdobyciem przez nas wszystkich informacji dotyczących sprawy. Pod tym linkiem - https://www.pb.pl/chinczycy-przejmuja-polskie-jablka-901342 - możesz zapoznać się z pełną wersją materiału opracowanego przez naszą dziennikarkę, Michalinę Szczepańską, który ukazał się w dzienniku Puls Biznesu. Zapraszamy do lektury. Redakcja.

 

Chiny,  największy producent zagęszczone soku z jabłek, wybrały się na zakupy do Polski, drugiego pod względem wielkości światowego wytwórcy. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, w sprawie sprzedaży firmy Appol podpisane już zostało porozumienie.

Appol odmówił udzielenia komentarza w sprawie.Wbrew medialnym doniesieniom nie jest jednak gigantem. Jak wynika z danych wywiadowni Bisnode, zatrudnia około 50 osób. Ostatnie widoczne całoroczne dane finansowe pochodzą z 2015 r. Wtedy spółka zarobiła na czysto 4,7 mln zł, a jej przychody przekroczyły 66,3 mln zł.

Należąca do chińskiej State Development & Investment Company of China firma Zhonglu Fruit Juice za polska spółkę oferuje ponad 68,5 mln zł. Zhonglu Fruit Juice to nie byle kto, bo gracz z pierwszej trójki chiński producentów zagęszczonego soku z jabłek.

Chińczycy podkreślają, że popyt na koncentraty jabłkowe na świecie rośnie, a wraz z tym prognozowany jest wzrost cen tego produktu.

Choć Polska jest jednym z największych producentów jabłek na świecie, to w tym roku do UE, w tym także do Polski, trafiło 9600 ton koncentratu jabłkowego z Chin. Przyczyną są problemy z surowcem - wiosenne przymrozki i mrozy sprawiły, że wyprodukowaliśmy znacznie mniej jabłek.

To pierwsza inwestycja Chińczyków w tę część branży spożywczej w Polsce. O tym, że szukają unijnego przyczółka słychać było od jakiegoś czasu. Chiński import koncentratu obłożony jest wysokim cłem i w efekcie od lat nie zagościł szerzej w UE. Tu prym wiodą Polacy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Michalina Szczepańska

Polecane