Chińczycy chcą wydać 1 mld EUR

Agnieszka Janas
15-09-2006, 00:00

W mieście wrze jak w ulu. Do realizacji olbrzymiej inwestycji szykuje się chiński deweloper. Do bram miasta pukają węgierski i niemiecki.

Władze Szczecina podpisały list intencyjny z chińskim deweloperem Tian Yu, spółką zależną Min Hoong Development. Dotyczy on realizacji na dużej części terenów wokół jeziora Dąbie inwestycji wartej 0,5-1 mld EUR. Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia jego budowa zaplanowana została na 5-10 lat.

— Chińczycy kupili od skarbu państwa 2-hektarową działkę. Projekt zakłada jednak budowę obiektów na 50-60 ha. Rozważamy kilka sposobów wzięcia udziału w tym projekcie: wniesienie gruntu aportem do spółki, wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego albo sprzedaż działek — mówi Leszek Dlouchy, wiceprezydent Szczecina.

Na miarę metropolii

Projekt zakłada budowę zespołu apartamentowo-hotelowego, domów mieszkalnych oraz portu jachtowego.

— Negocjujemy też wspólną budowę mieszkań komunalnych — informuje wiceprezydent Szczecina.

Projekt zagospodarowania jeziora Dąbie jest na etapie analiz i opracowań architektonicznych. Po uzyskaniu akceptacji Rady Miasta władze przystąpią do zmiany planów miejscowych.

Na tym nie wyczerpują się ambicje miasta.

— W następnym tygodniu przyjeżdżają do nas przedstawiciele węgierskiego dewelopera TriGranit, znanego z budowy centrum handlowo-usługowego Silesia City Center w Katowicach. Rozmowy z nimi będą dotyczyć Lotniska Dąbie i działek administrowanych przez aeroklub. Chcemy, aby powstało tu lotnisko dla małych samolotów. Część niewykorzystanego terenu zamierzamy przeznaczyć pod zabudowę rekreacyjno-handlowo-usługową — zapowiada Leszek Dlouchy.

Wczoraj w mieście gościli także przedstawiciele firmy ECE, niemieckiego dewelopera centrów handlowych. Spółka zamierza we współpracy z miastem wybudować galerię handlową Kaskada w centrum oraz nowy teatr lalkowy Pleciuga.

Siła referencji

Min Hoong Holdings z Hongkongu została zarejestrowana w Gdańsku w 1991 r. To joint venture ze 100-procentowym udziałem kapitału zagranicznego należącego do Min Hoong Holdings. W latach 1993-94 firma przeprowadziła rewaloryzację i rozbudowę Łazienek Południowych w Sopocie. Powstały tu hotel i restauracja na 100 osób, klub nocny, centrum rehabilitacji, centrum handlowe i rekreacyjno-wypoczynkowe.

W 1992 r. spółka nabyła działkę w Warszawie (63,6 tys. mkw.) i zbudowała osiedle mieszkaniowo-usługowe Przy Parku.

— Nie obawiamy się współpracy. Wszystko sprawdziliśmy. Deweloper ma ponadto dobre referencje wystawione przez Urząd Miasta Sopotu — podkreśla wiceprezydent Szczecina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Chińczycy chcą wydać 1 mld EUR