Chińska bitwa o Bioton

  • Alina Treptow
opublikowano: 19-08-2015, 22:00

Do rywalizacji o polskiego producenta insuliny włączył się jeszcze jeden gracz zza Wielkiego Muru — Harbin Gloria Pharmaceuticals

Jeszcze niedawno mało kto interesował się Biotonem. W ostatnich tygodniach atmosferę wokół producenta insuliny podgrzała rywalizacja o jego akcje między chińskim dystrybutorem NovoTek a również chińskim funduszem inwestycyjnym

CEE Equity Partners. Temperatura znów idzie w górę, bo — jak wynika z informacji „PB” — w grze jest jeszcze trzeci podmiot. Dla odmiany... chiński. To dystrybutor i producent leków Harbin Gloria Pharmaceuticals, który — według naszych źródeł — kontroluje już prawie 10-procentowy pakiet akcji Biotonu. Inwestor skupuje papiery polskiej spółki za pośrednictwem kilku podmiotów, dlatego nie widać go w akcjonariacie.

W duecie raźniej

Jak ustalił „PB”, Gloria będzie jednak ścigać się tylko z NovoTekiem, bo z CEE Equity Partners gra do jednej bramki. Jeśli warunkowe umowy, które fundusz zawarł z akcjonariuszami Biotonu (m.in. Prokomem Investments), zostaną zrealizowane, chiński duet będzie miał prawie 40-procentowy udział w kapitale spółki. Konkurencyjny NovoTek deklarował, że celuje w 30-33 proc. Ani CEE Equity Partners, ani Harbin Gloria Pharmaceuticals nie odpowiedziały na nasze pytania dotyczące inwestycji. Dla Glorii inwestycja w Bioton jest drugim podejściem do polskiego rynku. Firma założona w latach 80. ubiegłego wieku przez Zhu Jimana i jego żonę Bai Lihui była jedną z pięciu, które ponad cztery lata temu startowały po państwową

Polfę Warszawa. W wyścigu została jednak przelicytowana przez Jerzego Staraka, właściciela Polpharmy, który za warszawską spółkę farmaceutyczną zapłacił blisko 1 mld zł. Chiński producent ma w portfelu leki z ponad 20 kategorii, m.in. przeciwnowotworowe, stosowane w ortopedii, ginekologii, chorobach serca, wątroby, systemu trawiennego i przy zaburzeniach układu oddechowego. Firma ma również rozbudowaną sieć dystrybucyjną. Jej kapitalizacja na giełdzie w Shenzhen wynosi 13,8 mld zł, a przychody na koniec bieżącego roku mają wynieść blisko 2 mld zł, EBITDA — ponad 530 mln zł.

Plan awaryjny

NovoTek tymczasem poinformował w ze- szłym tygodniu, że nie udało się spełnić warunku wezwania, którym było zebranie zapisów na sprzedaż 30 proc. akcji Biotonu. Inwestor nie zamierza jednak się wycofywać — kupił akcje objęte zapisami. Równolegle szykuje plan B. „Jako inwestor strategiczny mamy nadzieję, że zakupimy znaczący pakiet akcji Biotonu. Jeśli nie będzie to możliwe podczas wezwania — skoncentrujemy się na przejęciu innej firmy w Europie — takiej, która zapewni nam możliwość lepszej kontroli przyszłego rozwoju po akwizycji” — odpisał nam dr Jubo Liu, prezes NovoTek Pharmaceuticals.

Podobnie jak CEE, chiński producent też ma wsparcie w wyścigu po Bioton. Jak ustalił „PB”, po jego stronie gra Yuanming Wang, który tydzień temu ujawnił się w akcjonariacie spółki. Skąd nagłe zainteresowanie chińskich dystrybutorów Biotonem? Kilka miesięcy temu zarząd giełdowej spółki odbył roadshow po Chinach, by wybrać nowego dystrybutora leków w Państwie Środka. Dotychczasowy partner, niemiecki Bayer, nie zawojował rynku — przychody Biotonu ze sprzedaży w Chinach to zaledwie kilkanaście milionów złotych. Zarząd polskiej spółki rozmawiał wtedy i z NovoTekiem, i z Glorią. Druga firma miała większe szanse na kontrakt — ze względu na skalę i wiarygodność. NovoTek postanowił się nie poddawać i zdecydował się na skup akcji Biotonu, by w ten sposób zdobyć kontrolę nad dystrybucją w Chinach. Gloria też nie dała za wygraną. W rezultacie w ciągu dwóch miesięcy wycena Biotonu się podwoiła. Apetyt Chińczyków mogły też zaostrzyć zmiany w systemie zakupów leków refundowanych w Państwie Środka.

— W Chinach pogorszyła się koniunktura i rząd szuka oszczędności. W związku z tym zdecentralizował zakupy niektórych leków, m.in. insuliny. Regiony mają na ten cel znacznie mniej funduszy, niż wcześniej miała centrala, cena stała się więc bardzo istotna. A insuliny tradycyjne, które Bioton ma w ofercie, są tańsze od analogów — mówi jeden z naszych rozmówców z branży inwestycyjnej, chcący zachować anonimowość.

Licytacja i wzrost ceny akcji Biotonu pokrzyżowały szyki CEE Equity Partners, który od kilku miesięcy szykował wezwanie na Bioton. Fundusz czekał na pozwolenia korporacyjne, sprawa utknęła w UOKiK, trzeba było też ułożyć się z syndykiem Telewizji Familijnej, by nie przejął aktywów w ramach zaspokajania roszczeń wobec Prokomu Investments. Wezwanie miało zostać ogłoszone 29 czerwca, ale trzy dni wcześniej NovoTek ogłosił własne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow, Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu