Chiński eksport spadł dużo mniej niż oczekiwano

opublikowano: 08-11-2019, 06:30

W październiku chiński eksport spadł wyraźnie mniej niż spodziewali się ekonomiści dzięki nadziei na podpisanie w niedługim czasie przez Chiny tymczasowej umowy handlowej z USA. Import spadł szósty miesiąc z rzędu.

Eksport liczony w dolarach spadł o 0,9 proc. w ujęciu rocznym. Import spadł o 6,4 proc. Ekonomiści prognozowali spadek eksportu o 3,9 proc., a importu o 7,8 proc. Nadwyżka handlowa Chin w październiku wyniosła 42,81 mld USD z czego nadwyżka w handlu z USA sięgnęła 26,42 mld USD.  

- Lekko lepszy import może wynikać głównie z niewielkiego wzrostu inwestycji w infrastrukturę krajową. Może to potrwać jakiś czas – powiedziała Betty Wang, ekonomistka ds. Chin w Australia & New Zealand Banking Group w Hongkongu. – Jeśli chodzi o eksport, rynek ekscytuje się „Fazą Pierwszą” umowy handlowej, ale uważamy, że to krótkotrwały optymizm, a nie długotrwała pewność. Brak wyraźnych oznak poprawy. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby coś powiedzieć – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane