Chiński eksport wzrósł w lipcu o 7,2 proc. w ujęciu rocznym, osiągając wartość 321,8 mld USD. Oczekiwano, że zwiększy się o 5,4 proc. W czerwcu rósł o 5,8 proc. Wzrost eksportu w lipcu jest największy od kwietnia. W jego osiągnięciu mogło pomóc tymczasowe złagodzenie presji celnych. Pod względem kierunków odnotowano wzrost eksportu do Unii Europejskiej (9,2 proc.) oraz krajów ASEAN (16,6 proc.). Eksport do USA spadł o 21,7 proc.
W okresie od stycznia do lipca roku chiński eksport wzrósł łącznie o 6,1 proc. rok do roku, osiągając 2,13 biliona USD.
Import wzrósł w lipcu o 4,1 proc. rok do roku do 223,5 mld USD i był największy od pięciu miesięcy. Oczekiwano jego spadku o 1,0 proc., tymczasem wzrósł najmocniej od roku. Wzrost napędzany był przez kontynuację przez władze Chin działań stymulacyjnych mających na celu pobudzenie popytu wewnętrznego. Od początku roku chiński import spadł o 2,7 proc., do poziomu 1,45 bln USD.
Nadwyżka handlowa Chin wyniosła w lipcu 98,24 mld USD. Oczekiwano 105 mld USD. Nadwyżka handlowa Chin w handlu z USA zmniejszyła się do 23,74 mld USD, w porównaniu z 26,57 mld USD w czerwcu, ponieważ zarówno eksport, jak i import spadły odpowiednio o 21,7 proc. i 18,9 proc.
