Czytasz dzięki

Chińskie banki zarobiły najwięcej

opublikowano: 30-06-2014, 07:34

Czołowe chińskie banki wypracowały niemal jedną trzecią z rekordowych 920 mld USD zysków jakie stały się udziałem 1000 największych banków świata w minionym roku, informuje Reuters.

Według wyników corocznego badania przeprowadzonego przez magazyn „The Banker” czołowe instytucje bankowe z Państwa Środka odnotowały w 2013 r. łączny zysk przed opodatkowaniem w kwocie 292 mld USD, co stanowi 32 proc. zarobku globalnej branży bankowej.

Zobacz więcej

Oddział banku Industrial & Commercial Bank of China w Guangzhou (fot. Bloomberg)

W całościowym ujęciu, 1000 największych banków świata zarobiło w minionym roku o 23 proc. więcej niż w 2012 r. Zestawieniu przewodzi Industrial and Commercial Bank of China z wynikiem na poziomie 55 mld USD. Również kolejne trzy pozycje w rankingu przypadły bankom zza Wielkiego Muru, odpowiednio: China Construction Bank, Agriculture Bank of China i Bank of China.

Z kolei banki z USA wygenerowały zysk rzędu 193 mld USD, co stanowi 20 proc. całości. Za Atlantykiem najwyższym zyskiem może pochwalić się za ubiegły rok Wells Fargo, który zarobił 32 mld USD.

Udział banków ze strefy euro w globalnym wyniku branży jest znikomy. Sięgnął zaledwie 3 proc. w porównaniu z 25 proc. jakie notowano przed ostatnim kryzysem finansowym w 2008 r.

Spośród badanych instytucji, najgorzej zaprezentowały się banki z Włoch. Straciły one w minionym roku łącznie 35 mld USD.

Według „The Banker” japońskie banki wypracowały zysk w kwocie 64 mld USD (7 proc. udział w globalnym wyniku) wyprzedzając placówki z Kanady, Francji i Australii (w każdym przypadku po 39 mld USD), Brazylię (26 mld) i Wielką Brytanię (22 mld).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy