Czytasz dzięki

Chińskie obligacje dołączą do indeksu FTSE Russell

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-09-2020, 09:26

Chińskie obligacje skarbowe mają zostać włączone do prestiżowego, benchmarkowego indeksu FTSE Russell. Dług Państwa Środka trafi do World Government Bond Index, opracowywanego przez London Stock Exchange Group. Ma to nastąpić w październiku 2021 r.

Da to zagranicznym inwestorom kolejny sposób inwestowania w chiński dług i powinno przyspieszyć napływy środków na drugi co do wielkości rynek obligacji na świecie.

Chiny, flaga
Zobacz więcej

Chiny, flaga Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Eksperci banku Goldman Sachs Group szacują, że w 12-miesięcznym okresie przejściowym przyciągnie to 140 mld USD. 

FTSE Russell jest ostatnim z trzech głównych kompilatorów indeksów, który dodaje chińskie zadłużenie. Wcześniej zrobili to Bloomberg Barclays i JPMorgan Chase.

Przed rokiem FTSE Russell odmówił włączenia chińskiego długu uzasadniając odrzucenie potrzebą większej płynności rynku wtórnego, a także większej elastyczności w realizacji transakcji walutowych i rozliczaniu transakcji.

Jak wynika z danych Ludowego Banku Chin, napływ środków z zagranicy na chiński rynek długu od 2017 r. rósł o prawie 40 proc. każdego roku do rekordowego poziomu 383 mld USD na koniec czerwca 2020 r. Udział zagranicy nadal stanowi mniej niż 3 proc. szacowanego na 16 bln USD rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane