Chiny dążą do samowystarczalności w produkcji chipów

  • Paweł Makosz
opublikowano: 03-02-2021, 10:56

W 2020 roku chińskie firmy importowały za niemal 32 mld USD sprzęt do produkcji chipów.

Wartość importu urządzeń do produkcji chipów wzrosła o 20 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Zdecydowane kroki mają uchronić chińskie przedsiębiorstwa przed konsekwencjami obostrzeń wprowadzonych przez USA.

układ scalony, chip
układ scalony, chip

Stany Zjednoczone ograniczyły dostęp chińskich firm do amerykańskiej technologii. Działania administracji Trumpa, ujawniły słabość Chin w tym kluczowym sektorze.

– W najbliższym czasie Chiny będą uzależnione od importu w celu przyspieszenia produkcji półprzewodników - powiedział Dan Wang z Gavekal Dragonomics. – Nie mają jeszcze możliwości wyprodukowania potrzebnego im zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów. Kraj dużo inwestuje, ale sukces będzie wymagał ponad dziesięciu lat wysiłku - dodał analityk.

Wzrost chińskiego importu jest związany również z globalnym popytem na sprzęt komputerowy oraz technologią potrzebną do pracy z domu podczas pandemii. Duża część chipów importowanych przez Chiny jest montowana w urządzeniach, które następnie są eksportowane.

W marcu rząd Chin przedstawi szczegóły pięcioletniej strategii gospodarczej. Jednym z celów ma być samowystarczalność technologiczna. Warunkiem do jej osiągnięcia jest zdolność produkowania własnych chipów i zmniejszenie zależności od zagranicznego know-how.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane