Chiny deklarują gotowość udzielenia pomocy Tajwanowi

PAP
opublikowano: 20-12-2008, 09:28

Chiny zadeklarowały w sobotę gotowość udzielenia pomocy Tajwanowi w razie takiej potrzeby, związanej z globalnym kryzysem finansowym.

Deklarację ogłoszono na rozpoczętym w sobotę w Szanghaju IV Forum Wymiany Gospodarczej, Handlowej i Kulturalnej w Rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Tajwan reprezentowany jest na spotkaniu przez przewodniczącego rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT) Wu Poh-hsiunga i honorowego przewodniczącego KMT Lien Chana.

"Jeśli dojdzie do dalszego pogorszenia sytuacji ekonomicznej na świecie i Tajwan zwróci się o pomoc w przezwyciężaniu kłopotów gospodarczych, Chiny gotowe są zaoferować wszelką pomoc" - oświadczył w Szanghaju kierujący delegacją ChRL na rozmowach Jia Qinglin (Dzia Ć'hing-lin) - czwarta w kolejności najważniejsza osobistość w chińskiej partii KPCh.

W ostatnim czasie doszło do widocznego ocieplenia w stosunkach tajwańsko-chińskich. Chiny i Tajwan m.in. zainaugurowały w ostatni poniedziałek pierwsze od 60 lat regularne bezpośrednie połączenia lotnicze, morskie i pocztowe. Uruchomione zostaną regularne czarterowe rejsy, łączące wyspę z Chinami. Takich lotów ma być 108 tygodniowo. Oprócz lotów pasażerskich, co tydzień ma odbywać się 60 bezpośrednich lotów samolotów transportowych. W transporcie morskim dla nowych połączeń otwarto 11 tajwańskich portów i 63 porty w Chinach.

Pekin tradycyjnie uważa Tajwan za swą zbuntowaną prowincję - podobnie jak rząd w Tajpej uważa się za jedyne legalne władze całych Chin a Tajwan - za jedną z chińskich prowincji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane