Chiny dostosują się do WTO ws. metali ziem rzadkich

Chiny szykują zniesienie obecnych ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, dowiedział się nieoficjalnie Reuters.

Na decyzję wpływ miała decyzja Światowej Organizacji Handlu (WTO), która uznała działania Chin w sprawie handu metalami ziem rzadkich jako dyskryminujące.
W Chinach produkowane jest 90 proc. metali ziem rzadkich, które znajdują zastosowanie w wielu zaawansowanych urządzeniach oferowanych przez branżę wysokich technologii. 

Reuters pisze, że dostosowanie się Chin do werdyktu WTO to jedynie zmiana taktyczna. Długoterminowy cel, jakim jest zwiększenie wpływu na ceny i zyskanie udziału w rynku przerobu metali ziem rzadkich nie zmieni się.

- Decyzja WTO nie zmieni strategii, ale jedynie środki w dyspozycji Chin – uważa David Abraham, niezależny analityk rynku surowców. - Narzędzia, którymi dysponują, to teraz podatki, giełdy i regulacje, co ma pozwolić na konsolidację spółek i stworzenie kilku czempionów – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny dostosują się do WTO ws. metali ziem rzadkich