Chiny dostosują się do WTO ws. metali ziem rzadkich

opublikowano: 04-06-2014, 11:57

Chiny szykują zniesienie obecnych ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, dowiedział się nieoficjalnie Reuters.

Na decyzję wpływ miała decyzja Światowej Organizacji Handlu (WTO), która uznała działania Chin w sprawie handu metalami ziem rzadkich jako dyskryminujące.
W Chinach produkowane jest 90 proc. metali ziem rzadkich, które znajdują zastosowanie w wielu zaawansowanych urządzeniach oferowanych przez branżę wysokich technologii. 

Reuters pisze, że dostosowanie się Chin do werdyktu WTO to jedynie zmiana taktyczna. Długoterminowy cel, jakim jest zwiększenie wpływu na ceny i zyskanie udziału w rynku przerobu metali ziem rzadkich nie zmieni się.

- Decyzja WTO nie zmieni strategii, ale jedynie środki w dyspozycji Chin – uważa David Abraham, niezależny analityk rynku surowców. - Narzędzia, którymi dysponują, to teraz podatki, giełdy i regulacje, co ma pozwolić na konsolidację spółek i stworzenie kilku czempionów – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny dostosują się do WTO ws. metali ziem rzadkich