Chiny: indeksy spadły najmocniej od listopada 2011 r.

opublikowano: 21-02-2013, 08:57

Chińscy inwestorzy przestraszyli się, że nowe ograniczenia nałożone na rynek nieruchomości zmniejszą popyt na kredyty i materiały budowlane.

Chiński rząd zakomunikował władzom lokalnym, aby powstrzymały spekulację na rynku nieruchomości korzystając z takich narzędzi, jak kontrola cen nieruchomości mieszkaniowych, czy podwyżki podatków od nieruchomości. Indeksy  Shanghai Composite i  CSI 300 spadły o ok. 3 proc. z powodu wyprzedaży akcji m.in. Anhui Conch Cement,  China Construction Bank, czy  Jiangxi Copper i PetroChina. Indeks chińskich deweloperów stracił 2 proc. zwiększając spadek w tym tygodniu do ok. 6 proc., co jest największą utratą jego wartości od lipca ubiegłego roku.

Roczny swap stopy procentowej w Chinach wzrósł do najwyższej wartości do dwóch tygodni. Dariusz Kowalczyk, strateg Credit Agricole w Hongkongu powiedział, że chiński bank centralny wyprowadził w tym tygodniu z systemu finansowego 910 mld juanów (146 mld USD). To największa kwota od czasu,  kiedy Bloomberg monitoruje te operacje, czyli od 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane