Czytasz dzięki

Chiny: Kanada jest wspólnikiem USA w sprawie dyrektor Huawei

opublikowano: 29-05-2020, 11:03

Chiny ogłosiły w piątek, że Kanada jest wspólnikiem USA w sprawie zatrzymania dyrektor finansowej Huawei i zażądały jej natychmiastowego uwolnienia, donosi Reuters.

W środę informowaliśmy, że Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei Technologies i córka założyciela największego chińskiego telekomu nie zdołała przekonać kanadyjskiej sędzi do zakończenia postępowania ekstradycyjnego.

USA spowodowały zatrzymanie w 2018 roku Meng w Kanadzie i domagają się jej wydania, oskarżając dyrektor finansową Huawei o udział w łamaniu nałożonych przez Waszyngton sankcji na Iran.

Już we wtorek Chiny, drugi pod względem wielkości partner handlowy Kanady, zażądały natychmiastowego uwolnienia dyrektor finansowej Huawei i „uniknięcia dalszych szkód w relacjach chińsko-kanadyjskich”. Jednak dzień później sędzia Heather Holmes uznała, że Meng może być wysłana do USA, by tam zostać osądzona, bo sprawa spełnia kryteria kanadyjskiego prawa ekstradycyjnego. Ten werdykt nie kończy jednak batalii prawnej o przekazanie Meng Amerykanom. Kolejne przesłuchanie ma nastąpić w czerwcu i będzie dotyczyć tego, czy doszło do naruszenia prawa podczas zatrzymania dyrektor finansowej Huawei na wniosek Amerykanów w Kanadzie w grudniu 2018 roku.

W piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło Kanadę, że jest wspólnikiem Amerykanów w dążeniu do postawienia przed sądem dyrektor finansowej Huawei, która obecnie przebywa w areszcie domowym w Vancouver.

Guy Saint-Jacques, były ambasador Kanady w Chinach powiedział, że Pekin może wkrótce ogłosić proces dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach w ramach odwetu za aresztowanie Meng. Możliwe jest także podjęcie działań odwetowych w obszarze wymiany handlowej między krajami. 

- Prezydent Xi Jinping będzie chciał pokazać, że jest mocny i gotowy do podjęcia działań przeciwko Kanadzie – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane