Chiny mają o 100 ton złota więcej

opublikowano: 09-09-2019, 09:29

Od wznowienia zakupów w grudniu rezerwy złota wzrosły w Chinach o prawie 100 ton.

Bank centralny Chin zwiększył ilość posiadanego złota o 62,45 mln uncji w sierpniu. Inaczej ujmując, kupił w ubiegłym miesiącu 5,91 ton kruszcu. W okresie poprzednich miesięcy rezerwy wzrosły o ok. 94 tony.

Zobacz więcej

Chińskie złoto, fot. Bloomberg

Bank centralny Chin kupował złoto kiedy jego cena rosła i jest obecnie blisko sześcioletniego maksimum. Inne banki centralnego także zwiększały zapasy kruszcu w celu poprawy dywersyfikacji rezerw. Analitycy Australia & New Zealand Banking Group uważają, że ta tendencja będzie kontynuowana przez najbliższe lata. Zwracają uwagę, że  ograniczenia wynikające z wojny handlowej, w przypadku Chin, i sankcje gospodarcze, w przypadku Rosji, są stałą zachętą do zwiększania dywersyfikacji rezerw.

Kurs złota w transakcjach spot rośnie o 0,2 proc. do 1510,27 USD. Od początki roku kruszec zdrożał o 18 proc., a sierpień był czwartym z rzędu miesiącem zwyżki jego kursu. Goldman Sachs i BNP Paribas są w grupie banków, które oczekują ataku kursu złota na psychologiczną barierę 1600 USD w najbliższych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy