Chiny nadal kupują ropę od Iranu

opublikowano: 26-07-2019, 12:42

Mimo nałożonych przez USA sankcji, Chiny nadal importują ropę z Iranu.

Oficjalne dane Urzędu Celnego pokazały, że w czerwcu Państwo Środka kupiło od Teheranu 856 638 ton ropy, co odpowiada około 209 tys. baryłek dziennie. Chociaż jest to mniej niż w maju i najmniej od połowy 2010 r., spekuluje się, że Pekin może ryzykować narażeniem na amerykańskie sankcje.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

To istotna dla rynku informacja, ponieważ administracja prezydenta Donalda Trumpa nadal piętnuje firmy i osoby fizyczne lekceważące jego ograniczenia. Chiny pozostają jednym z niewielu już nabywców baryłek irańskiej ropy, po tym jak inne kraje, takie jak Korea Południowa i Japonia, wstrzymały import.

Przesyłki, które dotarły do chińskich portów w ubiegłym miesiącu, mogą jednak stanowić „przypadkowe transakcje”, o których wcześniej wspominali amerykańscy urzędnicy, i nie stanowią naruszenia sankcji.

Chiny zaimportowały około 494 tys. baryłek irańskiej ropy dziennie w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, w porównaniu z ponad 660 tys. w tym samym okresie 2018 r. 

Aby zrekompensować utratę dostaw z Iranu, Pekin musi kupować więcej surowca od innych producentów z Bliskiego Wschodu, Afryki Zachodniej i Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy