Chiny nie spieszą się ze wznowieniem negocjacji

opublikowano: 17-05-2019, 08:28

Chińskie media państwowe sygnalizują brak zainteresowania wznowieniem negocjacji handlowych z USA w sytuacji zagrożenia kolejnymi podwyżkami ceł. Rząd deklaruje jednocześnie gotowość stymulowania wzrostu gospodarczego.

Bez nowych działań, które pokazałyby, że USA są szczere, nie ma sensu, aby przedstawiciele amerykańskiej administracji przyjeżdżali do Chin na negocjacje handlowe, głosi wpis na blogu Taoran Notes, za którym stoi agencja Xinhua i dziennik Komunistycznej Partii Chin.

Rzecznik Ministerstwa Handlu poinformował w czwartek, że nie ma informacji o żadnym przedstawicielu USA, który miałby przyjechać do Pekinu na dalsze negocjacje handlowe.

Oznaki przerwy w rozmowach zwiększają znaczenie spotkania prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20 w czerwcu.

- Jeśli USA nie ustąpią w kluczowych kwestiach nie ma powodu, aby Chiny wznawiały rozmowy – powiedział Zhou Xiaoming, były dyplomata i pracownik resortu handlu. – Stanowisko Chin stało się twardsze i nie ma pośpiechu do zawierania umowy – dodał.

Jego zdaniem, USA wykazały się skrajnie wroga postawą i Chiny nie mają złudzeń co do ich szczerości.

Zhou uważa, że wypowiedź rzecznika Ministerstwa Handlu wyklucza możliwość rozmów w bliskiej perspektywie. 

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin mówił wcześniej w tym tygodniu, że „prawdopodobnie uda się do Pekinu na rozmowy” w niedalekiej przyszłości. Potem jednak oświadczył, że „nie planuje teraz jechać do Chin”.

W piątek rząd Chin ogłosił, że będzie pracował nad przeciwdziałaniem negatywnym skutkom podwyższenia ceł przez USA i utrzymaniem gospodarki „w rozsądnym zakresie”.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy