Chiny notują tygodniowy wzrost głównych indeksów

  • Paweł Makosz
opublikowano: 05-02-2021, 10:06

Ożywienie gospodarki pozytywnie wpłynęło na wyceny chińskich akcji. Zwyżce na giełdach Państwa Środka nie przeszkodziły za bardzo, napięcia polityczno-handlowe pomiędzy Pekinem a USA.

W ciągu ostatniego tygodnia indeks szanghajskiego parkietu CSI300 wzrósł o 2,5 proc., natomiast SSEC o 0,4 proc. Z kolei CSI1000 stracił w piątek 2 proc. schodząc do poziomu ośmiomiesięcznego minimum i zwiększając roczną stratę do 9 proc.

Chiny, giełda
Chiny, giełda

Dane pokazały, że aktywność chińskich fabryk w styczniu wzrosła, co jest trendem zgodnym z obserwowanym ożywieniem gospodarczym. Tempo wzrostu było jednak najwolniejsze od pięciu miesięcy. Powodem jest wprowadzenie przez rząd w Pekinie nowych obostrzeń mających zatrzymać kolejną falę zachorowań na koronawirusa.

Pewnym zmartwieniem dla inwestorów są również napięcia między Pekinem a USA. Po tym jak okręt amerykańskiej marynarki przepłynął przez strategiczną Cieśninę Tajwańską, chińskie wojsko poinformowało, że “Stany Zjednoczone celowo starają się zakłócać pokój i stabilność.”.

Wbrew ogólnemu wzrostowi na całym parkiecie, akcje spółek o małej kapitalizacji nadal spadały, ponieważ inwestorzy instytucjonalni faworyzowali duże podmioty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane