Czytasz dzięki

Chiny obiecują szybszy wzrost kredytów

opublikowano: 18-06-2020, 08:50

Chiński bank centralny będzie dążył do tego, by całkowity przepływ kredytów wzrósł w tym roku o prawie jedną piątą.

Ma to wspomóc gospodarkę powstająca po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Ludowy Bank Chin (PBoC)
Zobacz więcej

Ludowy Bank Chin (PBoC) fot. Bloomberg

Ludowy Bank Chin (POBC) zamierza zrealizować ten cel poprzez  rekordową emisję obligacji specjalnego przeznaczenia, a także 19-proc. wzrost kredytów bankowych.

Całkowity przepływ środków społecznych powinien wzrosnąć w tym roku do co najmniej 30 bln juanów (4,2 bln USD) – powiedział Yi Ganga, prezes banku centralnego.

Według szacunków agencji Bloomberg, oznaczałoby to 17 proc. wzrost w stosunku do 25,6 bln juanów w 2019 r. w zakresie nowych kredytów, w tym emisji obligacji skarbowych.

Zdaniem analityków, mając na uwadze głębokość zapaści gospodarki i i problemy z pojawiającymi się nowymi infekcjami koronawirusem, które grożą nową falą pandemii, środki te mogą okazać się niewystarczające. Twierdzą, że Chiny muszą zrobić więcej, aby rozwiać obawy o płynność.

Szef POBC powtórzył w czwartek  wcześniejsze oświadczenie premiera Li Keqianga, że banki będą musiały poświęcić 1,5 bln juanów zysków w tym roku, by ze swojej strony pomóc gospodarce. 

Stanie się tak na trzy sposoby - obniżenie stóp procentowych, wykorzystanie narzędzi polityki pieniężnej do bezpośredniego finansowania gospodarki realnej i zmniejszenie obciążeń banków -  powiedział Yi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane