Chiny osłabiły juana najmocniej od 2 lat

opublikowano: 20-07-2018, 06:58

Juan nadal słabnie. Bank centralny Chin obniżył w piątek poziom odniesienia jego wahań aż o 0,9 proc. do 6,7671 za dolara, najmocniej od czerwca 2016 roku. Na rynku pojawiły się spekulacje o wojnie walutowej.

Juan słabł wyraźnie w ostatnich dniach, co tłumaczono m.in. sygnałami z banku centralnego Chin sugerującymi iż jest on gotów zaakceptować słabszą walutę. W piątek potwierdziła to obniżka poziomu fixingu. Rynek uważa, że Ludowy Bank Chin zdecydował się na luzowanie w sytuacji konfliktu handlowego z USA i obawą spowolnienia wzrostu gospodarczego. W minionym miesiącu juan był najmocniej słabnącą walutą wśród ponad 30 głównych.

Notowania USD/CNY od początku roku
Zobacz więcej

Notowania USD/CNY od początku roku

- Ludowy Bank Chin pozwoli na dewaluację juana tylko w sposób kontrolowany, nie pozwalając mu słabnąć swobodnie z powodu obawy wywołania ucieczki kapitału – skomentował Ngan Kim Man z China Everbright Bank w Hongkongu. – Nie spodziewam się słabnięcia juana powyżej 6,9 bez jakiegoś rodzaju interwencji – dodał.

Maklerzy poinformowali, że co najmniej jeden duży chiński bank zaoferował sprzedaż dolarów kiedy na rynku Chin kontynentalnych juan osłabł do 6,81 za dolara. Przestał sprzedawać dolary kiedy juan umocnił się do 6,79.

Słabnięcie juana zostało zauważone w Waszyngtonie. Prezydent Donald Trump stwierdził, że chińska waluta „spada jak kamień”, co szkodzi Ameryce.  

- Fixing odzwierciedla wyższą tolerancję Ludowego Banku Chin na osłabienie juana – skomentował Ken Cheung, strateg Mizuho Banku w Hongkongu. – Taka szybka i mocna deprecjacja może wywołać ucieczkę i podważyć stabilność finansową. Chiny mogą wkrótce dokonać słownej interwencji – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy