Czytasz dzięki

Chiny ostrzegają USA i Wielką Brytanię

ARŻ
opublikowano: 02-07-2020, 15:20

W czwartek Chiny ostrzegły, że wprowadzą "silne środki zaradcze", jeśli USA, Wielka Brytania i Australia będą kontynuować działania potępiające wprowadzenie surowego prawa bezpieczeństwa w Hongkongu.

Rzecznik chińskiego MSZ powiedział, że Chiny „ubolewają i zdecydowanie sprzeciwiają się” jednogłośnemu uchwaleniu przez amerykańską Izbę Reprezentantów ustawy, która wprowadziłaby sankcje wobec banków współpracujących z chińskimi urzędnikami zaangażowanymi w powstrzymywanie demokratycznych protestów w Hongkongu. 

Hongkong
Zobacz więcej

Hongkong fot. Lui Siu Wai/Xinhua via ZUMA Wire/Forum

„Wzywamy stronę amerykańską do przestrzegania podstawowych norm prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych, zaprzestania ingerowania w sprawy Hongkongu. W przeciwnym razie podejmiemy zdecydowane środki zaradcze” – stwierdził Zhao Lijian. 

Podobne ostrzeżenia chińskie władze skierowały do Wielkiej Brytanii i Australii. Te dwa kraje otwarcie sugerują, że mogłyby zapewnić azyl mieszkańcom Hongkongu, którzy chcieliby, w związku z nowymi regulacjami prawnymi, wyprowadzić się z tego regionu. „Chiny zdecydowanie to potępiają i zastrzegają sobie prawo do dalszych reakcji” – zakończył rzecznik MSZ. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane