Chiny podpisały megakontrakt na LNG z Kataru

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 21-11-2022, 10:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chiny podpisały gigantyczny kontrakt na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kataru. Jego wartość oszacowano na 60 mld USD, donosi Bloomberg.

Rapp Ole Magnus / Aftenposten / TT newsagency / Forum (Opprinnelig filnavn: IMG_8986.JPG)

Podmiotem biorącym udział w kontrakcie z chińskiej strony jest Sinopec zaś surowiec dostarczać ma Qatar Energy. W grę wchodzić ma 4 mln ton LNG rocznie począwszy od 2026 r. Źródła agencji podają, że termin obowiązywania umowy ustalono na 27 lat.

Tym samym ma to być nie tylko jedna z największych wartościowo, ale i najdłuższa taka umowa na dostawy LNG do Państwa Środka.

Gaz dla Sinopec będzie pochodził z rozbudowy pola North Field East, która będzie kosztować Katar i inwestorów, w tym Shell i Exxon Mobil prawie 30 mld USD. Jest to pierwsza umowa na dostawę dla projektu, którego celem jest zwiększenie rocznej zdolności produkcyjnej LNG Kataru z 77 mln ton do 110 mln ton w ciągu trzech lat.

Eksperci oczekują, że po spodziewanym spadku zapotrzebowania na LNG w tym roku w Chinach, m.in. z powodu restrykcji covidowych, które zmusiły do ograniczenia lub nawet wstrzymania działalności wiele przedsiębiorstw, popyt zdecydowanie odbije w 2023 r. i będzie rósł nadal przez kolejną dekadę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane