Czytasz dzięki

Chiny: rekordowy import brazylijskiej soi

opublikowano: 27-07-2020, 09:21

W czerwcu Państwo Środka sprowadziło z Brazylii rekordową ilość soi. Popyt napędzany był odbudową stad świń w Chinach, zdziesiątkowanych epidemią afrykańskiego pomoru (ASF), informuje Reuters.

W minionym miesiącu do Chin trafiło 10,51 mln ton ziaren soi. To aż o 91 proc. więcej niż 5,5 mln ton sprowadzone z Brazylii rok wcześniej, wynika z danych chińskiej Generalnej Administracji Celnej.

soja
Zobacz więcej

soja fot. Bloomberg

Również w ujęciu miesięcznym w stosunku do maja odnotowano silny wzrost, sięgający 18,6 proc.

Całkowity import soi do Chin w czerwcu wyniósł rekordowe 11,16 mln ton, ponieważ chińscy przetwórcy również w pełni wykorzystali niższe ceny brazylijskiej soi.

Tymczasem import z kierunku Stanów Zjednoczonych zaliczył zniżkę. W czerwcu Chiny przywiozły USA tylko 267,5 tys. ton soi, co oznacza spadek o 56,5 proc. w porównaniu z czerwcem 2019 r. Dynamika spadku importu wzrosła z  45,6 proc. w maju.

Chcąc wypełnić swoje zobowiązania w ramach tzw. Fazy 1 umowy handlowej, Chiny będą musiały znacznie zwiększyć zakupy surowca ze Stanów Zjednoczonych w kolejnych miesiącach. 

Chińskie krajowe zapasy soi CFD-SBSTK-NATN w tygodniu do 21 lipca osiągnęły poziom 7,39 mln ton, co jest najwyższym poziomem od listopada 2018 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane