Chiny ustanowiły nowy rekord importu ropy

opublikowano: 17-12-2019, 12:55

Państwo Środka, mimo zauważalnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, zdaje się wcale nie ograniczać swojego rozmachu. Kraj w listopadzie ustanowił nowy rekord zakupu ropy z zagranicy. Co istotne, eksperci uważają, że wzrostowy trend będzie kontynuowany.

Choć gospodarka spowalnia, jej tempo wzrostu wymaga coraz więcej surowca.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

W listopadzie 2019 r. Chiny importowały bezprecedensowe 11,18 mln baryłek ropy  dziennie. Tym samym pobiły dotychczasowy rekord należący do amerykańskiej gospodarki, która w czerwcu 2005 r. odnotowała wynik rzędu 10,77 mln baryłek dziennie.

Zakupy w Chinach prawdopodobnie będą nadal rosły w przyszłym roku w miarę wzrostu liczby nowych rafinerii w Zhejiang i Zhanjiang, a także z uwagi na powszechne oczekiwanie, że ulga podatkowa zwiększy krajową produkcję paliwa żeglugowego.

Stany Zjednoczone są nadal drugim co do wielkości importerem ropy na świecie, ale we wrześniu br. stały się eksporterem netto po raz pierwszy od 70 lat, gdy uwzględniono w nich produkty ropopochodne, takie jak benzyna, olej napędowy i propan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane