Chiny wstrzymały eksport niebezpiecznych zabawek

PAP
opublikowano: 10-11-2007, 09:08

Chiny oficjalnie poinformowały w sobotę o  wstrzymaniu eksportu zabawki, zawierającej groźną substancję, która po  połknięciu przekształca się w "pigułkę gwałtu".

Po serii zatruć dzieci - dziewięciu w Stanach Zjednoczonych i czworga w Australii - w ostatnim tygodniu zabawka (tzw. magiczne koraliki "Bindeez" lub w USA "Aqua Dots") została już wycofane z rynku m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Malezji, Singapurze a także w Polsce.

Chińskie władze poinformowały w sobotę o wstrzymaniu sprzedaży produktu a także wszczęciu śledztwa. Miałoby ono wyjaśnić dlaczego zamiast bezpiecznego związku chemicznego 1,5-pentanediolu - podczas ich produkcji użyto niebezpiecznego lecz kilkakrotnie tańszego związku 1,4-butanediolu. Po połknięciu może on przekształcić się w organizmie w substancję, z której wytwarzane są "pigułki gwałtu". Użyta substancja może spowodować u dzieci utratę przytomności, kłopoty z oddychaniem, śpiączkę a nawet zgon.

Zestawy "Bindeez" zawierają koraliki do układania na specjalnej podkładce różnych kolorowych wzorów. Po spryskaniu wodą koraliki, pokryte teoretycznie nietoksycznym klejem, łączą się, tworząc trwały wzór.

Zabawka produkowana jest w Chinach w zakładach z którymi współpracuje australijska firma Moose Enterprises. Ani australijskie ani chińskie źródła nie ujawniły jednak nazwy producenta. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny wstrzymały eksport niebezpiecznych zabawek