Czytasz dzięki

Chiny zabezpieczają dostawy soi spoza USA

opublikowano: 28-05-2020, 14:18

W ostatnich dniach Chiny znacząco zwiększyły zakupy soi w Brazylii. Tłumaczone jest to chęcią zabezpieczenia dostaw surowca w związku z ponownym wzrostem napięcia handlowego z USA.

Źródła agencji Bloomberg wskazują, że największy na świecie importer soi kupił w tym tygodniu ponad 10 ładunków w Brazylii

soja
Zobacz więcej

soja fot. Bloomberg

Nawet pomimo tego, że brazylijska soja jest droższa tej jesieni, Chiny zabezpieczają to źródło dzięki ryzyku politycznemu, co może zagrozić sprzedaży soi/zbóż w USA -  powiedział jeden z konsultantów AgResource z Chicago.

Chiny zobowiązały się do zakupu w tym roku amerykańskie towary rolne o wartości 36,5 mld USD, co stanowi wzrost o 12,5 mld w stosunku do poziomu z 2017 r. sprzed wybuchu wojny handlowej. Zakupy opóźniają się jednak, na co wpływ ma m.in.  pandemia koronawirusa, jednak osłabienie brazylijskiej waluty sprawiło, że produkty brazylijskie stały się bardziej atrakcyjne. 

Według danych Departamentu Rolnictwa USA do Chin ma trafić w bieżącym sezonie rolnym około 1,8 mln ton amerykańskiej soi zaś w następnym  1 mln ton.

Napięcia między USA i Chinami ostatnio nasilają się, a prezydent Donald Trump obwinia Pekin o wprowadzanie świata w błąd co do skali i ryzyka wybuchu pandemii koronawirusa. Dodatkowym czynnikiem tarć, jest sytuacja związana z Hongkongiem. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane