„Chiny zapłacą po 350-380 USD za rosyjski gaz”

opublikowano: 19-05-2014, 09:51

Chiny zapłacą 350-380 USD za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu, twierdzi rosyjski dziennik Izwiestia powołując się na źródło w Gazpromie.

- Pomimo prognoz, według których Chiny miały dostać znaczącą zniżkę, ostateczna cena za gaz będzie zbliżona do średniej europejskiej, co oznacza w przybliżeniu 350-380 USD za tysiąc metrów sześciennych – powiedział gazecie informator z Gazpromu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ostateczna cena ma zostać wynegocjowana w poniedziałek podczas rozmów prezesa Gazpromu i szefa chińskiego CNPC. Rosyjski dziennik dowiedział się także, że w rosyjskiej delegacji, która uda się z prezydentem Władymirem Putinem do Chin, ma być także prezes Rosneftu, Igor Seczin. 

- Władze Rosneftu jadą tam aby przedyskutować możliwość udziału chińskich spółek w eksploatacji złóż spółki, a także udziału w projektach dotyczących przerobu ropy – powiedziało źródło z Gazpromu.

Według władz Gazpromu, gaz z Rosji, za dostawę którego Chińczycy mają zapłacić z góry znaczną kwotę, może popłynąć już w 2018 roku. Szacuje się, że roczne dostawy mogą sięgać 38 mld metrów sześciennych z możliwością ich zwiększenia w późniejszym terminie do 60 mld metrów sześciennych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, RIA Novosti

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / „Chiny zapłacą po 350-380 USD za rosyjski gaz”