Chiny zbierają kasę na nowy jedwabny szlak

opublikowano: 05-11-2014, 00:00

Państwo Środka zamierza stworzyć fundusz o wartości 16,3 mld USD na sfinansowanie budowy infrastruktury łączącej jego rynek z trzema kontynentami

Wiąże się to z planami ożywienia istniejącej od ponad 2 tys. lat trasy handlowej zwanej Jedwabnym Szlakiem. Nadzorowany przez chińskie banki fundusz będzie wykorzystywany do budowy i rozwijania linii kolejowych, dróg i i rurociągów w chińskich prowincjach. Projekt nazwany Nowy Jedwabny Szlak, obejmujący pas lądu i morskie drogi, po raz pierwszy zaproponowany został rok temu podczas wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Kazachstanie. — Wcześniej Chiny koncentrowały się na przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Teraz zachęcają rodzime firmy do eksportu kapitału za granicę — mówi Feng Yujun, pracownik naukowy Chińskiego Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych w Pekinie. Część lądowa nowego szlaku ma rozpoczynać się w starożytnej stolicy Xi’an. Dalej w kierunku zachodnim ma przebiegać przez Lanzhou i Urumczi, a następnie na południowy zachód poprzez Azję Centralną, Bliski Wschód aż do Europy. Część morska ma się zaczynać w Guangdong (w pobliżu Hongkongu), przebiegać wzdłuż najbardziej wysuniętej na południe wyspiarskiej prowincji Hainan, poprzez Cieśninę Malakka i Ocean Indyjski docierać do Półwyspu Somalijskiego, a poprzez Morze Czerwone i Kanał Sueski do Morza Śródziemnego. Pierwotny Jedwabny Szlak to dawna droga handlowa o długości 12 tys. km, łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Był wykorzystywany od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e., kiedy przestał mieć znaczenie na skutek odkrycia drogi morskiej do Chin (około 1650 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny zbierają kasę na nowy jedwabny szlak