Chiny zmieniają metodologię liczenia PKB

opublikowano: 09-09-2015, 09:28

Narodowe Biuro Statystyczne Chin zmieniło sposób kalkulacji danych o kwartalnym produkcie krajowym brutto, donosi Reuters. Instytucja tłumaczy swoją decyzję koniecznością przyjęcia międzynarodowych standardów i chęcią poprawy dokładności wyliczeń.

Od dawna na świecie istnieje powszechny sceptycyzm co do wiarygodności chińskich danych, zwłaszcza,  że  rząd w Pekinie stara się podbić oczekiwania rynku po przedłużającym  się spowolnieniu w drugiej największej gospodarce świata.

Flaga Chin
Zobacz więcej

Flaga Chin Kim Kyung-Hoon/Forum

Kroki podjęte przez  NBS miały miejsce po tym jak Pekin poinformował, że roczne tempo wzrostu w drugim kwartale 2015 r. wyniosło 7,0 proc., i było takie same jak w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Tymczasem wielu ekonomistów uważa, że dynamika PKB w okresie kwiecień-czerwiec była znacznie niższa.

Podejrzenia ekonomistów budzi fakt, że już dawno łączne wyniki produkcyjne chińskich prowincji przewyższyły wyliczenia na szczeblu krajowym sporządzone przez NBS, co może sugerować, że niektórzy lokalni urzednicy owładnięci obsesją wzrostu mogą prowadzić „sztuczną księgowość”. 

Do tej pory dane o kwartalnym PKB, odnośnie jego wartości i stopy wzrostu, były wyliczane na postawie skumulowanych danych liczbowych a nie działalności gospodarczej. Obecnie Chiny mają obliczać PKB na postawie aktywności gospodarczej w każdym kwartale, by dane dokładniej oddawały sezonowość i były bardziej czułe i wrażliwe w odbiorze krótkoterminowych wahań. 

Według ekspertów, nowa metodologia – zgodna ze stosowaną przez kraje rozwinięte – utoruje drogę Chinom drogę do przyjęcia Specjalnych Standardów Opracowywania Danych (SSDS) przyjętych przez MFW do obliczania PKB. 

Biuro Statystyczne, które poddało już korekcie niektóre historyczne dane o kwartalnym PKB za 2014 r. i retrospektywnie za lata poprzednie, ma opublikować wyniki za III kwartał, zgodne z nowymi procedurami, 19 października. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny zmieniają metodologię liczenia PKB