Chiny znoszą kolejny limit dla zagranicznych inwestorów

opublikowano: 10-09-2019, 13:26

Po prawie 20 latach od wydania pierwszej zgody na dostęp do swojego rynku kapitałowego, Chiny zniosły jeszcze jedną przeszkodę dla zagranicznych inwestorów.

Globalne fundusze nie potrzebują już zezwoleń na „kupowanie kwot” na zakup chińskich akcji i obligacji, poinformowała we wtorek Administracja ds. walut obcych. Usunięty został ogólny limit 300 mld USD na zagraniczne zakupy aktywów, z których około dwie trzecie pozostaje niewykorzystanych.

Chiny, giełda
Zobacz więcej

Chiny, giełda fot. Bloomberg

Zniesienie limitu inwestycyjnego jest kolejnym krokiem w wysiłkach decydentów o otwarcie systemu finansowego Chin na świat.

Eksperci podkreślają, że trudno jest prognozować, ile nowych inwestycji przyciągną najnowsze chińskie obligacje o wartości 13 bln USD i rynki akcji o wartości 6,9 bln USD, biorąc pod uwagę, że inwestorzy zagraniczni wykorzystali tylko 111 mld USD z kwoty 300 mld USD dostępnej dla nich do 30 sierpnia. Istnieją również alternatywne drogi dla inwestycji, w tym powiązania handlowe z giełdą w Hongkongu, które pozwalają menedżerom funduszy zagranicznych na handel akcjami i obligacjami w Chinach za pośrednictwem byłej brytyjskiej kolonii.

Według danych banku centralnego, na koniec czerwca 2019 r. zagraniczni inwestorzy posiadali 2 bln juanów chińskich obligacji i 1,6 bln juanów w akcjach w Chinach Kontynentalnych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy