Chiny zwiększają import irańskiej ropy

opublikowano: 11-03-2021, 10:43

W przeciwieństwie do innych państw, obawiających się negatywnej reakcji USA, Chiny importują coraz więcej ropy z Iranu. Doprowadziło to do problemów w niektórych portach kraju.

W marcu Chiny mogą sprowadzić z Iranu dwa razy więcej ropy niż w lutym. Jej dostawy do prowincji Shandong, w której znajdują się rafinerie dysponujące 25 proc. zdolności przerobu surowca w Chinach, wzrosły już tak mocno w marcu, że są problemy z rozładunkiem tankowców i znalezieniem miejsca do składowania nowej ropy, dowiedział się Bloomberg od handlowców i analityków.

Irańska ropa jest dużo tańsza z powodu amerykańskich sankcji. W przypadku Chin dyskonto wynosi 3-5 USD wobec kursu ropy Brent, twierdzą źródła Bloomberga. Zwracają uwagę, że wzrost ceny surowca na światowych rynkach dodatkowo zachęca chińskie firmy do robienia zapasów irańskiej ropy.

Import irańskiej ropy do Chin wzrośnie o 856 tys. baryłek dziennie w marcu, najmocniej od prawie dwóch lat i aż o 129 proc. w porównaniu z lutym, prognozuje Kevin Wright, analityk Kpler z Singapuru.

- Ten wzrost wynika z niższej ceny, ale także polityki w tym sensie, że może wynikać z okresu przejściowego, kiedy w USA odchodzi stara administracja, a nowa jeszcze nie określiła swojego stanowiska wobec Iranu – uważa Michal Meidan z Oxford Institute for Energy Studies.

Czas rozładowania tankowca w portach w Shandong wzrósł z 8 do 12 dni. Zapasy ropy w portach prowincji są największe od roku. Import ropy w styczniu i lutym do Chin sięgał średnio 11,1 mln baryłek dziennie. Był o 20 proc. wyższy niż w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane